Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Srdce, ruce

Výstava o uměleckém řemesle vážně i nevážně.

komentovaná prohlídka výstavy

úterý 11. října 2022 od 17 hod.

Muzeum Vysočiny Pelhřimov, zámek pánů z Říčan, výstavní síň

kurátorka: Mgr. Hana Zrno Vondrů, Ph.D.

Přijďte si projít výstavu s její kurátorkou, která se nad exponáty uměleckořemeslnými zamýšlí ve společenském kontextu či se zřetelem k materiálové různosti.

Umělečtí řemeslníci z hmoty formují užitné tvary, povětšinou nám dobře známé. Co třeba takový talíř? Ve světě existuje v miliónech provedení. Na výstavě si budete moci prohlédnout dva umělecky zpracované talíře, které od sebe dělí přibližně 300 let, či čtyři svícny, každý z jiného materiálu.

Na výstavě s respektem představíme stopy, které zanechali v Pelhřimově uznávaní sklářští výtvarníci Miluše a René Roubíčkovi. Právě oni jsou autory lustrů v divadle Lubomíra Lipského, které vznikly na počátku 70. let minulého století. Sklo se na výstavě „zablyští“ nejen jako vybavení interiéru, ale také jako ozdoba těla – šperk coby krojový či módní doplněk.

Vedle materiálů pevných a v konečné fázi nepoddajných, jako je keramika, porcelán, sklo, budou vystaveny také ukázky textilní výroby – tapisérie či vzorníky látek. Právě na textilních produktech si ukážeme, jak do výroby vstoupily stroje skrze techniky jako art-protis u tapisérií nebo filmový tisk u vzorování látek.

K reflexi uměleckého řemesla patří i špetka ironie – tu si přestavíme na řadě sériově množeného cibulového dekoru, který si ve své tvorbě vzal na paškál například známý designér Maxim Velčovský.

A co uvidíte v té slibované „neseriózní“ části výstavy? Čekají na vás „hádavé“ popisky, budete si moci přečíst s nadsázkou psané antikurátorské texty od nejmenovaného spisovatele, „zameditovat“ si nad strukturou materiálů nebo nám zanechat vzkaz o vašich snech.

Před komentovanou prohlídkou výstavy proběhne v časovém rozmezí od 14:00 do 17:00 workshop „Skleněné korálky z vinutého skla“ pod vedením lektorky Mgr. Hany Kašparové.

kontaktní osoba: Mgr. Hana Zrno Vondrů, Ph.D., h.vondru@muzeumpe.cz

Výstava vznikla za finanční podpory Státního fondu kultury ČR.