Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Osmdesáté výročí operace ANTHROPOID

přednáška

pondělí 30. května 2022 od 17:00 hod.

Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč

Přijměte pozvání do Telče - v pondělí 30. května se od 17:00 v učebně Univerzitního centra MU v Telči uskuteční přednáška Pavla J. Slavíka s názvem Osmdesáté výročí operace ANTHROPOID.

Je to již osmdesát let od atentátu na zastupujícího říšského protektora v Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha (“kata českého národa“).

Jaké byly okolnosti, které vedly k rozhodnutí o jeho likvidaci, a jaké byly následky? Kdo byli lidé, kteří se na této akci podíleli, kteří ji plánovali a kteří stáli kolem? Jaký je historický odkaz tohoto činu pro budoucnost? Jaké bylo mezinárodní postavení našich exilových představitelů a osobností domácího odboje? A jaké jsou tradice ve vojenských útvarech a společenských organizacích České republiky?

Na všechny tyto otázky odpoví Pavel J. Slavík, který je sběratelem leteckých insignií, pořádá různé výstavy a přednášky vztahující se k vojenským vyznamenáním, odznakům, nášivkám a vojenské historii. V roce 2017 obdržel od Svazu letců ČR medaili Za zásluhy, za propagační činnost a rozvíjení tradic letectva a ozbrojených sil.