Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Marta Morice - Oceán lesa

výstava

5. února - 20. března 2022

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod

vernisáž: 4. února 2022 od 17:00 hod.

kurátorka: Veronika Marešová (působící v GASK – Galerie Středočeského kraje, Kutná Hora)

Marta Morice (* 1971), rodačka z Pohledu na Havlíčkobrodsku, dlouhodobě žijící ve Francii (Lorient v Bretaňi) se věnuje malbě, kresbě, fotografii a videoartu. Vystudovala FaVU VUT v Brně. Od roku 2008 střídavě vystavuje v Čechách a ve Francii. Nakladatelství Argo vydalo v roce 2017 její publikační počin – grafický román/komiks Rozvědčík odhalující zákulisí velkých historických událostí v období studené války. Její díla jsou zastoupena v privátních sbírkách v ČR i v zahraničí.

Marta Morice představí svou nejaktuálnější tvorbu na výstavě Oceán lesa v budově Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, jenž tematicky navazuje na její poslední výstavní prezentaci v roce 2018 Pod hladinou lesa v Galerie Makráč ve Výzkumném ústavu makromolekulární chemie AV v Praze.

Koncepce Oceán lesa seznámí diváky s vybraným souborem abstraktních biomorfních akvarelů monumentálních i intimnějších formátů, ve kterých autorka propojuje magické světy podmořských hlubin bretaňského pobřeží a hluboké smrkové lesy Vysočiny. Její akvarelové malby přecházející místy v objekty přináší zcela osobitý vizuálně gestický přístup, dynamiku a intelektuální podtext zároveň. Gradujícím momentem výstavy bude jedenáctiminutové video Concessions, jenž vzniklo ve spolupráci s vědeckým výzkumným ústavem Ifremer v bretaňském v Lorientu. Podmořské záznamy z výzkumu chování ryb kolem nastražené návnady umělkyně volně zpracovala do imaginativní paralely hlubiny lesa a hlubiny oceánu.

Součástí výstavního projektu M. Morice je také chystaná autorská intervence Utajená rekurze do stálé expozice Muzea Vysočiny věnované osobnosti K.H. Borovského.

Doprovodný program k výstavě:
• workshop s autorkou: 10.2.2022 od 8 do 13 h
• komentovaná prohlídka s Martou Morice a kurátorkou Veronikou Marešovou: 10. 2. 2022 v 16 h