Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Cesty - Petr Vlach

výstava

28. ledna - 27. března 2022

Muzeum Vysočiny Třebíč, Zámek Třebíč, konírna, kavárna

vernisáž 27. ledna 2022 od 17:00 hod., na vernisáži zahraje Graffovo kvarteto

vstupné: 60/30 Kč

otevírací doba: úterý až neděle, 9–12, 13–17 hodin

Petr Vlach (narozen 1969 v Jihlavě) žije a tvoří v Polné, je autodidakt, původním povoláním truhlář, nyní manažer logistiky. Tvoří od počátku 90. let, samostatně vystavuje od roku 2014 – impulsem byla jeho účast na mezinárodní výstavě současného umění Human Rights (Lidská práva) v Roveretu v severní Itálii v roce 2013. 

Byl zastoupen i na dalších ročnících této mezinárodní výstavy, stal se členem Spolku výtvarných umělců Vysočiny (při Unii výtvarných umělců České republiky) a během poměrně krátké doby si vytvořil portfolio desítky autorských tuzemských výstav.
Doménou Petra Vlacha jsou asambláže, ve kterých dává nový život předmětům spjatým s jeho životem (kolekce odznáčků po tatínkovi, ubrusy po babičce, sbírka dopisů, které si v minulosti psal se svou ženou nebo celý industriální soubor vybavení vysloužilé polenské škrobárny, kam si chodíval jako dítě hrát). Do asambláží, případně koláží, zapisuje své příběhy, vkládá symbolické prvky a reflektuje témata, která se ho dotýkají. Rozvíjí odkaz nových realistů, kteří umělecky zhodnocovali haraburdí a odpadky, vytváří nové souvislosti předmětů, objektů a materiálů, které se potkávají na plátně nebo na desce obrazu.
Přestože je Petr Vlach výtvarníkem nezobrazujícím skutečný svět kolem nás, každý jeho obraz má vlastní příběh, který je pro něj inspirací. Často reflektuje člověka a jeho bytí – symbolicky jej převtěluje v růži – People like roses (tato myšlenka je součástí výtvarného díla, zároveň je autorovým mottem). Květ růže je odkazem na rozmanitost a krásu, její trny jsou znakem nebezpečí a nedostupnosti. Příběhy lidí a jejich cest jsou ukryty (nejen) v ústředních obrazech výstavy – Cesty pozemské, Cesty nebeské.
Kontakt: Veronika Zábršová, v.zabrsova@muzeumtr.cz, 568 441 078

Přehled doprovodného programu:
31. ledna – 27. února 2022 Muzejní výdejní okýnko
Nakrmte svoji duši dílem Petra Vlacha. Po loňském covidovém modelu opakujeme oblíbené výdejní okýnko, kde vystavíme za okny muzea v prostoru muzejní kavárny výtvarná díla výtvarníka z Polné. Díla doplní výstavu, která bude probíhat v konírně třebíčského zámku.
15. února 2022, 8 - 15 hodin Prázdninový den
Nemáte plány pro své děti na jarní prázdniny? Vaše děti mohou strávit den v muzeu bez rodičů. Cena 200 Kč.
úterý 1. března 2022, v 16 hodin Dětská vernisáž
V pořadí již šestá vernisáž pro dětského návštěvníka. Přijďte s dětmi do muzea zahájit výstavu Petra Vlacha. Vstupné zdarma.
úterý 1. března 2022, v 18 hodin Beseda s Petrem Vlachem
Přijďte si poslechnout rozhovor s Petrem Vlachem. Zjistit, jak se dostal k výtvarnému umění, jak se jeho tvorba vyvíjela, co ho inspiruje, ... Vstupné 30 Kč.
27. března 2022, v 15 hodin Derniéra výstavy – komentovaná prohlídka s autorem
Tradiční zakončení výstavy se samotným autorem. Vstupné zdarma.

Komentované prohlídky pro střední školy Připravili jsme pro studenty středních škol komentované prohlídky s kurátorkou výstavy. Přihlašování na v.zabrsova@muzeumtr.cz

Programy pro školy Připravili jsme pro děti mateřských škol a žáky základních škol program Cesty k výstavě Petra Vlacha. Zkusíme najít cestu k dílům tohoto výtvarníka. Přihlašování na e.novotna@muzeumtr.cz
Kontakt: Eva Novotná, e.novotna@muzeumtr.cz, 568 408 897