Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Vánoce u sousedů

výstava

30. listopadu 2021 - 2. února 2022

Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť

České Vánoce jsou spojeny s Ježíškem, stromečkem, cukrovím a betlémy, v některých rodinách se dokonce krájí jablíčko, lije olovo, jinde si lidé dopřávají jen hojnost jídla a bohatou nadílku. Každý to má prostě trochu jinak. S tím, jak to chodí v některých vybraných státech Evropy, se můžete seznámit na krátkodobé výstavě Vánoce u sousedů, která na pobočce v Třešti začne 30. listopadu a potrvá do 2. února příštího roku.

Výstava vám umožní zjistit, proč bývá v Chorvatsku na Štědrý den na stole osení, proč si maďarské děti na Mikuláše čistí boty a italské zase připravují hrst slámy pro oslíka. O zdobení stromečku a stavění betlémů slyšel každý, méně známá je jistě tradice nasvícených modelů lodí na některých řeckých ostrovech. O obřích slaměných kozlech, sušenkách zvaných crackery, krásné tradici rozesílání vánočních pohlednic a dalších zvycích se dozvíte z doprovodných textů naší výstavy. A nebude chybět ani řada zajímavých receptů spojených s nejkrásnějšími svátky v roce, a to jak českých, tak těch z ciziny.

Srdečně vás zveme.

Návštěvníky prosíme o dodržování platných protiepidemiologických opatření...