Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Afrika 1931: Foitovy fotografické zápisky na skleněných deskách

pozvánka na výstavu a komentovanou prohlídku

výstava od 29. července 2021

komentovaná prohlídka 17. a 19. srpna 2021, vždy od 10:00 hod.

Výstava byla slavnostně zahájena 29. července 2021 v Městské galerii Hasičský dům. Úkolem této výstavy je připomenout Františka Vladimíra Foita jako výjimečného člověka, umělce, sochaře a cestovatele.

V roce 1931 se sochař František Vladimír Foit společně s dr. Jiřím Baumem vydali na cestu Afrikou, z Alexandrie do Kapského Města malou dvouválcovou, vzduchem chlazenou Tatrou.

Druhou cestu Afrikou podnikl se svou ženou Irenou v roce 1947. Vlivem politické situace po únoru 1948 se již do Československa nemohli vrátit, a tak zůstali v Keni, v Nairobi, kde žili až do roku 1971. Manželé Foitovi toužili po životě alespoň v Evropě, když se domů vrátit nemohli. To jim bylo umožněno díky jugoslávskému velvyslanci v Keni, který jim pomohl s vyřízením formalit k přesídlení do tehdejší Jugoslávie s tím, že svoje práce i sbírky věnuje F. V. Foit Jugoslávii. V roce 1971 se manželé přestěhovali do dnešního Slovinska, kde sochař ještě v tomto roce bohužel zemřel při automobilové nehodě.
Sochařovy práce a etnografické africké sbírky jsou uloženy v muzeu ve slovinské Velenji, kde je sochaři věnovaná část expozice. Slovinští kolegové před časem navštívili telčské muzeum. Jejich prvotním zájmem byly sochařovy etnografické sbírky, práce, fotografie a dokumenty, které telčskému muzeu věnoval. Současně nabídli k zapůjčení putovní výstavu, kterou vytvořili k poctě umělce, jenž má ve Slovinsku významné jméno, ale u nás je téměř neznámý.

Pro zájemce z řad novinářů je plánována komentovaná prohlídka výstavy ve dnech 17. a 19. srpna, vždy v 10 hodin v Galerii Hasičský dům v Telči.

https://www.facebook.com/MuzejVelenje/posts/4295449660573839 

https://www.facebook.com/MestoTelc