Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Začátek letních prázdnin na Roštejně

Muzeum Vysočiny Jihlava, hrad Roštejn

Hrad Roštejn, který se loni stal nejvíce navštěvovanou památkou Vysočiny, zahajuje hlavní letní sezonu opět s upraveným vstupným. Je tedy možné, že sezona 2021, doplněná o rozmanité kulturní akce, bude rekordní podobně jako sezona loňská.

Od 1. července 2021 vstupuje hrad Roštejn, stejně jako další příspěvkové organizace Kraje Vysočina v kulturní sféře, do období, které bude podporovat především návštěvy rodin s dětmi a návštěvy mladých lidí. Ti všichni (děti, studenti) budou mít opět jako v loňském roce vstup do všech interiérů hradu zdarma. I přes toto zvýhodnění je nutné před vstupem do objektu navštívit pokladnu, kde bude návštěvníkům vydána platná vstupenka. Ostatní návštěvníci (dospělí a senioři nad 65 let) se mohou těšit na vstupné ve výši 50 % oproti běžnému ceníku. Touto akcí se mimo jiné snaží Kraj Vysočina přitáhnout pozornost k letní akci Vysočina Dětem, s níž jsou spojeny aktivity po celém kraji, včetně hradu Roštejn. Uvedené zvýhodnění se netýká vstupu na kulturní akce, edukační programy apod., kde zůstává v platnosti klasický ceník.

Návštěvní doba v průběhu letních prázdnin bude stejná jako v červnu, tedy od 9.00 do 18.00 hodin (bez polední pauzy na pokladně), zavíracím dnem bude pondělí. Pouze pondělí 5. července bude otevřeno, stejně jako v úterý 6. července, prvním zavíracím dnem prázdnin bude až pondělí 12. července. V tuto chvíli platí ve všech interiérech hradu povinnost nošení respirátorů a pro vstup na provázenou trasu nutnost splnění podmínky OTN (očkování, testování, prodělání nemoci). Pro podrobnosti ohledně platných hygienicko-epidemiologických pravidel je možné navštívit novou sekci hradních stránek http://hrad-rostejn.cz/mimoradna-opatreni-proti-covid-19/).

Pozornost by návštěvníci měli před cestou na hrad věnovat i sekci Aktualit hradních stránek, případně sekci Jak se k nám dostanete, kde se budeme snažit o aktuální informace ohledně silničních uzavírek.

Podobně jako v loňském roce se i přes ne zcela klasický start sezony podařilo domluvit pořádání několika kulturních akcí. Jedna z těch největších – divadelní prohlídky Se zlatou růží v erbu – čeká návštěvníky již v termínu 3. – 5 . 7. v otevírací době hradu. Těšit se můžete na několik desítek kostýmovaných hereček a herců z DS Karla Čapka z Třeště, kteří vás zavedou do doby založení hradu v polovině 14. století. Na prohlídky je vhodné učinit rezervaci, a to na telefonním čísle +420 733 161 817, které je dostupné denně od 9.00 do 18.00 mimo pondělí.