Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Míla Doležalová a Jiří Mareš v knihovně Univerzitního centra MU v Telči

jedinečná díla obou umělců se vrací do Telče

výstava

1. července - 31. srpna 2021

vernisáž ve čtvrtek 1. července 2021 od 16:00 hod.

Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč

Akademickou malířku Mílu Doleželovou, která prožila značnou část života v Telči, kde i zemřela, není místním třeba představovat. Její dílo sestávající se jednak z fresek (např. lékárna v Jihlavě), jednak z nesčetného množství olejomaleb a grafik, je opravdu monumentální. I když širší laickou i odbornou veřejností možná trochu zapomenuté. Dodejme, že nespravedlivě.

Většina z nás jistě zná její ilustrace k Příběhům dávné Indie či k cikánským pohádkám, které vyšly pod názvem Zpívající housle. Styl paní Míly je originální a nepřehlédnutelný. Tak jako byla i její osobnost a její životní příběh. V příštím roce si připomeneme 100 let od jejího narození a již teď tu máme první dárek a dobrou zprávu. Podařilo se nám domluvit s Dominikánskou provincií na dlouhodobém uložení obrazů z pozůstalosti Míly Doleželové a jejího manžela akademického malíře Jiřího Mareše v prostorách Univerzitního centra. Jedná se o opravdu úctyhodnou sbírku, která se tak po téměř třiceti letech vrací zpět do Telče. Máme s kolegy z Masarykovy univerzity, ale i s dalšími partnery, tedy městem Telč, Krajem Vysočina a Muzeem Vysočina Jihlava, v plánu nejen poskytnout obrazům lepší depozitní podmínky, ale také je formou stálé expozice více ukázat veřejnosti, a spolu s nimi lépe představit i jejich autorku. To, aby její obrazy žily dál, je koneckonců to, co si paní Míla přála.
První malou výstavu plánujeme již na toto léto. A jistě to bude nejlepší pozvánka na oslavy v příštím roce.
Vernisáž proběhne ve čtvrtek 1. července 2021 od 16:00. Vstup na vernisáž i do expozice volný v otevírací době univerzitní knihovny nebo po domluvě na tel. 774 886 640, více: www.uct.muni.cz/knihovna

Převzato z: Facebook Univerzitního centra Telč