Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Výstava za okny vol. 2 - Co to sbíráš? Porcelán

výstava

od 13. 4. 2021, 12:01 hod

Muzeum Vysočiny Pelhřimov, zámek pánů z Říčan, za okny výstavní síně

Abychom vám zkrátili čekání na opravdovou kulturu, připravili jsme další díl výstavy za okny, tentokrát o keramice (13.4.–27.4.)!

Cyklus Co to sbíráš? postupně nabídne ochutnávky z rozličných sbírek uložených v muzeu. Bude to takový skokanský můstek k opravdové výstavě, kterou otevřeme, jakmile to bude možné.

Před několika tisíci lety člověk poprvé sáhl na hlínu s cílem vyrobit z ní nádobu. Když se ohlédneme do minulosti na vývoj keramických předmětů, jsme svědky mnohdy různě dynamického, ale vždy progresivního vývoje. Do nejvyspělejšího bodu jsme dospěli výrobou porcelánu, který je nejluxusnějším druhem keramiky. V Evropě byl poprvé vyroben před více jak třemi sty lety, na české území se jeho výroba dostala o několik desítek let později. Výrobky z porcelánu postupně vytlačily obyčejnější druhy keramiky a staly se součástí naší každodennosti. Přijďte nahlédnout do muzejních oken na pěkné porcelánové kousky ze sbírky Muzea Vysočiny Pelhřimov, které svědčí o skvělém spojení zručnosti, pokroku a estetického ladu.

Každých 14 dní se můžete těšit na novou expozici, která pro vás bude za okny zámku pánů z Říčan k dispozici 24 hodin, 7 dní v týdnu. Novinky se objeví vždy v úterý v poledne.

Máme pár nápadů na různá další témata, ale budeme vděční i za ty vaše. Máte-li nějaký tip, co byste chtěli za okny muzea, vidět, volejte, pište!

kontaktní osoba: Mgr. Hana Zrno Vondrů, h.vondru @muzeumpe.cz