Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Výstava za okny vol. 2 - Co to sbíráš? Výstroj a výzbroj 1. poloviny 20. století

výstava

od 27. 4. 2021, 12:01 hod.

Muzeum Vysočiny Pelhřimov, zámek pánů z Říčan, za okny výstavní síně

Abychom vám zkrátili čekání na opravdovou kulturu, připravili jsme další díl výstavy za okny, tentokrát s vojenskou tematikou (27.4.–10.5.)!

Cyklus Co to sbíráš? postupně nabídne ochutnávky z rozličných sbírek uložených v muzeu. Bude to takový skokanský můstek k opravdové výstavě, kterou otevřeme, jakmile to bude možné.

Inter arma silent musae. Mezi zbraněmi múzy mlčí. Zbraně a vše co k nim patřilo bylo vždy součástí lidské historie. I ve sbírkách všech muzeí nalezneme široké zastoupení vojenských předmětů. Chladné zbraně, palné zbraně, výstrojní součástky, vojenské mapování, atd. Vojenský materiál byl vždy vyroben z toho nejlepšího, mnohé vynálezy se dostaly na světlo světa jen v době války a všechny mají jedno společné, být lepší než ty protivníkovi. Ve sbírkách Muzea Vysočiny Pelhřimov jsou nejvíce zastoupeny předměty z první poloviny 20. století. Je to období s největším množstvím moderních válek a konfliktů a také smutných i poučných příběhů, těch, kteří přežili i těch, kteří je drželi naposledy. Představeny budou různé části vojenských uniforem, výstrojních součástek a zbraní. Mnohé z nich se používali na bojištích první i druhé světové války nebo se dědili v rodinách jako památka na předky.

Každých 14 dní se můžete těšit na novou expozici, která pro vás bude za okny zámku pánů z Říčan k dispozici 24 hodin, 7 dní v týdnu. Novinky se objeví vždy v úterý v poledne.

Máme pár nápadů na různá další témata, ale budeme vděční i za ty vaše. Máte-li nějaký tip, co byste chtěli za okny muzea, vidět, volejte, pište!

kontaktní osoba: Mgr. Lubomír Anděl,  l.andel@muzeumpe.cz