Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Výstava za okny vol. 2 Co to sbíráš? Keramika

výstava

od 30. 3. 2021, 12:01 hod.

Muzeum Vysočiny Pelhřimov, zámek pánů z Říčan, za okny výstavní síně

Abychom vám zkrátili čekání na opravdovou kulturu, připravili jsme další díl výstavy za okny!

Cyklus Co to sbíráš? postupně nabídne ochutnávky z rozličných sbírek uložených v muzeu. Bude to takový skokanský můstek k opravdové výstavě, kterou otevřeme, jakmile to bude možné.

Keramika je v dějinách jakýmsi tichým svědkem progresu, ale i úpadku různých kultur. Aby mohl hrnčíř vytvořit keramické nádoby, musel se spojit se zemí a na pomoc přizvat vodu a oheň. Hlavní surovinou pro výrobu keramiky je hlína, díky vodě je tvarovatelná, oheň jí dává pevnost. Avšak samotný tvar keramických nádob vzniká jen v šikovných rukou zkušeného hrnčíře. Muzeum Vysočiny Pelhřimov pečuje o keramiku, která pochází především z místního výrobního okruhu či těch sousedních. Na výstavě uvidíte džbánky, hrnce, plucary či formy na lívance s různorodým zdobením a glazurou. Dozvíte se například, co je to srostlík nebo kdo jsou to habáni. Přijďte nakouknout do našich oken, uvidíte, co zbylo z domácností z minulých staletí.

Každých 14 dní se můžete těšit na novou expozici, která pro vám bude za okny zámku pánů z Říčan k dispozici 24 hodin, 7 dní v týdnu. Novinky se objeví vždy v úterý v poledne.

Máme pár nápadů na různá další témata, ale budeme vděční i ty vaše. Máte-li nějaký tip, co byste chtěli za okny muzea, vidět, volejte, pište!

kontaktní osoba: Mgr. Hana Zrno Vondrů, h.vondru @muzeumpe.cz