Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Výstava za okny vol. 2 - Co to sbíráš? Sukně

výstava 

od 2. 2. 2021, 12:01 hod. 

Muzeum Vysočiny Pelhřimov, zámek pánů z Říčan, za okny výstavní síně 

Abychom vám zkrátili čekání na opravdovou kulturu, připravili jsme další díl výstavy za okny!

Cyklus Co to sbíráš? postupně nabídne ochutnávky z rozličných sbírek uložených v muzeu. Bude to takový skokanský můstek k opravdové výstavě, kterou otevřeme, jakmile to bude možné.

Další díl Výstavy za okny Vol. 2 Co to sbíráš? pokračuje v březnu ukázkami lidového textilu ze sbírek Muzea Vysočiny Pelhřimov, p. o. Začínáme přepestrou paletou lidových sukní, především takzvaných šerek. Šerky vyráběli místní tkalci tak, že na stav natáhli lněnou osnovu, kterou pak protkali pestře obarvenou vlnou. Nabídka vzorů byla velmi omezená (v podstatě jen proužky, případně kostičky), zato barev se naši předkové nebáli: kombinace jasně zelené s fialovou a červenou není nijak výjimečná. Taková šerka pak hřála nejen na dotek, ale i na pohled. Tak se přijďte „ohřát“ před muzejní okna, třeba naleznete i novou módní inspiraci.

Každých 14 dní se můžete těšit na novou expozici, která vám bude za okny zámku pánů z Říčan k dispozici 24 hodin, 7 dní v týdnu. Novinky se objeví vždy v úterý v poledne.

Máme pár nápadů na různá další témata, ale budeme vděční i za ty vaše. Máte-li nějaký tip, co byste chtěli za okny muzea vidět, volejte, pište!
Kontaktní osoba: PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D., m.skorepova@muzeumpe.cz;