Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

MAJKLOVA AUTÍČKA

výstava

26. června až 11. října 2020, vernisáž ve čtvrtek 25. června 2020 v 17:00 hod.
Muzeum Vysočiny Třebíč, Zámek Třebíč, konírna

Výstava Majklova autíčka představí sbírku malých autíček Michala Cakla z Lesonic (*1985). Sbírka začala vznikat v říjnu 2014 po návštěvě lednického Muzea hraček. Na výstavě najdete více než 2020 modelů osobních i nákladních autíček, ať už z novodobé produkce (značka Matchbox patří od roku 1997 firmě Mattel) nebo modely ze starších sérií. Několik exponátů je zapůjčeno z výstavy Klukovský sen v Rokytné.

Autíčka Matchbox
Kovové modely autíček s názvem Matchbox začala v roce 1953 vyrábět anglická firma Lesney
Products Company. Duchovním otcem úspěšné hračky byl konstruktér a pozdější spolumajitel firmy Jack Odell. Ten si jednoho dne všiml, jak se jeho dcera Anne snaží do malé krabičky dostat model královského kočáru. V té době totiž platilo v Anglii nařízení, že si děti mohou do školy nosit pouze hračky, které se vydají do malé krabičky. Zhotovil jí model požadované velikosti a jelikož s ním mezi spolužáky sklidila velký úspěch, firma Lesney se rozhodla využít příležitosti. Při návrhu obalu a názvu se autoři inspirovali krabičkami od sirek, které do Anglie vyvážel československý podnik SOLO Sušice. Matchboxy se velmi brzy staly fenoménem. Autíčka za pár drobných si kupovaly samy děti, které byly nadšené z funkční hračky, co se vydá do kapsy u kalhot. K úspěchu napomohlo také vytvoření sběratelské série čítající 75 autíček nebo modelů historických aut zvaných Yesteryears. Češtině dala hračka slovo „angličák“. (S využitím publikace Velká kniha o modelech Matchbox.)
MAJKLOVA
Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 25. června od 17 hodin v prostorách konírny třebíčského zámku. V úterý 30. června v 15:30 Vás zveme na dětskou vernisáž.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

Kontakt: Ing. Michal Zábrš, m.zabrs@muzeumtr.cz, 568 408 896, 733 160 524
vstupné: 60/35 Kč
otevírací doba: úterý až neděle, 9–12, 13–17 hodin (červenec a srpen každý den)