Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

CO NÁS ČEKÁ NA POLI VÝZKUMU EXOPLANET V PŘÍŠTÍ DEKÁDĚ?

přednáška


17. října 2019 od 17:00 hod.
Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55


Přijměte pozvání na přednášku Dr. Petra Kabátha z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.
Přednáška s názvem CO NÁS ČEKÁ NA POLI VÝZKUMU EXOPLANET V PŘÍŠTÍ DEKÁDĚ? se v muzejním Malovaném sále uskuteční ve čtvrtek 17. října od 17:00.
První exoplaneta 51 Pegasi b byla objevena u hvězdy podobné Slunci v roce 1995. Dnes máme potvrzených skoro 4000 exoplanet. Za tento pokrok vděčíme novému přístrojovému vybavení a zpřesňování pozorovacích metod. Přednáška shrne úspěchy české astronomie na poli výzkumu exoplanet a představí budoucí směřování exoplanetárního výzkumu. Čeští vědci budou u hledání druhé Země.
Dr. Petr Kabáth působí na Astronomickém ústavu Akademie věd České republiky, kde v rámci zdejšího stelárního oddělení využívajícího největší český dalekohled vede skupinu vědců zabývajících se výzkumem tzv. exoplanet. Dr. Kabáth také působil jako astronom v projektu Very Large Telescope (VLT) a Evropské jižní observatoře (ESO).
Přednáška je pořádána ve spolupráci s Jihlavskou astronomickou společností a Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti.