Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu


připomínka obětí holocaustu


2. května 2019 od 14:00 hod
Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, Havlíčkovo náměstí


Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod pořádá ve spolupráci s Institutem Terezínské iniciativy čtvrtý ročník připomínky obětí holocaustu v Havlíčkově Brodě Jom ha šoa. Akce se bude konat 2. května na Havlíčkově náměstí od 14.00. V případě nepříznivého počasí bude akce přesunuta do Havlíčkova domu (Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod).
Den holocaustu a hrdinství, hebrejsky „Jom ha-šoa ve ha-gvura“ (יום הזיכרון לשואה ולגבורה ) je dnem, kdy si prostřednictvím vzpomínkových obřadů připomínáme památku obětí holocaustu. Pro tento pietní den byl stanoven termín, kdy bylo zahájeno povstání ve varšavském ghettu v roce 1943 (14. Nisan podle židovského kalendáře/19. dubna 1943). V Izraeli je tento den státním svátkem.
Základem akce je veřejné čtení jmen obětí holocaustu, které začíná po celém světě ve stejný den, v České republice ve stejnou hodinu. Součástí připomínky bude v Havlíčkově Brodě malá výstava fotografií židovských památek z Havlíčkobrodska. Každý se může aktivně zúčastnit a vyjádřit svou podporu myšlence rovnosti práv všech obyvatel světa.