Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Látky s vůní kadidla. Církevní textil ze sbírky Muzea Vysočiny Pelhřimov

výstava


26. března až 5. května 2019, zahájení s komentovanou prohlídkou 26. března 2019 v 17:00
Muzeum Vysočiny Pelhřimov, výstavní síň zámku pánů z Říčan
Obřadní roucha a další textilie patří k církevním obřadům stejně neodmyslitelně jako hudba a vůně kadidla. Vedle svého liturgického významu tyto předměty vynikají také krásou a zdobností, která se odvíjí od drahocenných materiálů, které na ně byly použity.
Výstava představí soubor církevního textilu, který se nachází ve sbírce Muzea Vysočiny Pelhřimov, p. o., jehož nejvýznamnější část přibyla do našich depozitářů teprve nedávno a návštěvníci ji ještě neměli možnost vidět.
Jedná se o ornáty, štoly i další součásti bohoslužebného náčiní vyrobené z hedvábí a brokátu, zdobené dracouny a výšivkami. Obdobné materiály bývaly ve své době užívány i na světské oděvy, které se ale do současnosti dochovaly podstatně méně často.
Vzhledem ke křehkosti použitých látek není možné tyto exponáty vystavovat trvale či dlouhodobě, přijďte tedy využít poměrně ojedinělou možnost prohlédnout si ukázky textilního uměleckého řemesla od baroka po 19. století.


kurátor: PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D., Mgr. Gabriela Krejčová Zavadilová
vstup ZDARMA
kontaktní osoba: PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D., m.skorepova@muzeumpe.cz