Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Vyhnaní – Profughi, Flüchtlinge, Uprchlíci

výstava


9. října – 4. listopadu 2018
vernisáž v pondělí 8. října od 17:00 hod – vstup zdarma
Muzeum Vysočiny Pelhřimov, výstavní sál zámku pánů z Říčan
kurátor: PhDr. Miroslava Kvášová
 

Výstava pod názvem „Vyhnaní – Profughi, Flüchtlinge, Uprchlíci“ představuje nepříliš známou kapitolu Velké Války, která se dotkla i historie rodin a obcí v Čechách a na Moravě. Dne 24. května 1915 Itálie vypověděla válku Rakousku-Uhersku a do zázemí mocnářství, tedy do českých, moravských a rakouských obcí a barákových kolonií bylo evakuováno více než 70 tisíc obyvatel Trentina, tehdejší rakouské provincie. Jihotyrolští uprchlíci zůstali v exilu ve velké většině až do konce světového konfliktu a zážitky a vzpomínky na tuto dramatickou epizodu svého života si od té doby předávají z generace na generaci.
Pelhřimov se stal během 1. světové války útočištěm polských uprchlíků, okolní obce poskytly stejný azyl Italům. Výstava je proto doplněna reáliemi z Pelhřimovska a úryvky z deníků PhDr. Karla Polesného, který sloužil na italské frontě a během své služby kromě zápisků pořizoval také fotografie.

kontaktní osoba: PhDr. Miroslava Kvášová, m.kvasova@muzeumpe.cz