Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

TÝDEN KNIHOVEN

Krajská knihovna Vysočiny se připojuje k již 22. ročníku celostátní akce Týden knihoven a nabízí bohatý program: Týden knihoven 2018

1. až 7. října 2018
Krajská knihovna Vysočiny, Havlíčkův Brod


• O nejhezčí veselou vařečku – soutěž pro dětské čtenáře poboček Nuselská, Wolkerova a Perknov
1. 10. – 16. 10. / pobočky KKV
 Jsi-li čtenářem těchto knihoven, vytvoř „vařečky“ veselé zvířátko nebo postavičku a dones ho na příslušnou pobočku knihovny. Výrobky budou vystaveny na pobočkách a později i v KKV Havlíčkův Brod.
 Pěkné práce budou odměněny.

• Registrace nových čtenářů zdarma
1. – 7. 10.

• Amnestie na upomínky pro zapomnětlivé čtenáře, pokud vrátí své výpůjčky v pořádku
1. – 7. 10.

• Burza knih
2. – 4. 10. / út 12:00 – 19:00, st 9:00 – 19:00, čt 9:00 – 15:00 / vestibul Staré radnice

• Recitál pro děti – s Pavlem Lutnerem
2. 10. / 16:00 / Dětské oddělení KKV / zdarma
 Dětské oddělení Krajské knihovny Vysočiny vás zve na odpoledne plné zpívání, hraní, hudebních her. Místem konání bude Dětské oddělení, úterý 2. října 2018 od 16:00 hodin. Pořadem provází Pavel Lutner – pedagog a písničkář. Vstup zdarma.
 Kontakt: detske(a)kkvysociny.cz / tel. 569 400 484

• Oslavujeme 100. výročí republiky
První republika v kuchyni – přednáška
3. 10. / 18:00 / sál Staré radnice / zdarma

Poutavé vyprávění autorrk knihy Sladká první republika. Sladké tuzemské První republika v kuchynidědictví se rozhodly oživit gastronomické novinářky Kristina Šemberová a Eva Všetíčková a posbíraly jedinečné recepty na české sladkosti z let 1918–1938.
 Objevily zapomenuté poklady, neobvyklé kombinace surovin i postupy a výsledkem je kolekce více než 100 nejzajímavějších receptů na české prvorepublikové sladkosti s nádhernými fotografiemi Davida Tureckého.
 Recepty doplňují i dobové reálie z kuchyně a představení prvorepublikových surovin včetně rad, aby se pečivo podařilo.
Kristina Šemberová dlouhodobě studuje životní styl za první republiky s důrazem na gastronomii, Eva Všetíčková je spoluautorkou Kuchařky první republiky, ve které se podívala na různé oblíbené pokrmy jednotlivých společenských vrstev.
 Kontakt: Klára Kameníková / kamenikova(a)kkvysociny.cz / 569 400 487 / m-centrum KKV

• LiStOVáNí pro děti: Dobrodružství strýčka Ludvíka
4. 10. / 16:30 / podkroví Staré radnice / zdarmaDobrodružství strýčka Ludvíka
 Strýček Ludvík není jen tak nějaký obyčejný strýček, je to strýček pohádkový. A ani jeho příběhy nejsou obyčejné… Strýček Ludvík se setkal s kouzelníky, na chvíli se stal šaškem v Opačném království, kde lidé chodí po rukou, a od jisté smrti ho zachránily jeho čtyři vlasy! To ale není všechno! Tak pojďte společně se strýčkem Ludvíkem šplhat do oblak, kamarádit se s obry, bojovat se strašidly, a možná se i dozvíte pár důležitých věcí o životě.
Akce se uskuteční v rámci Týdne knihoven v podkroví Staré radnice, vstup zdarma.
 Kontakt: detske(a)kkvysociny.cz / tel. 569 400 484

• LiStOVáNí.cz: Už je tady zas (Timur Vermes)
4. 10. / 19:00 / sál Staré radnice / vstupné zdarma

Léto 2013. Na zanedbaném plácku uprostřed Berlína se probudí Adolf Hitler. Už je tady zasV nejhlubším míru, bez své strany, bez svých věrných, bez Evy. Sám a sám v moři přistěhovalců. 66 let po své domnělé smrti uvízne v přítomnosti a proti vší pravděpodobnosti zahájí novou kariéru – v televizi! A nakonec – jak jinak – zamíří i do politiky! Jeho heslem se stane boj proti rychlé jízdě a psím exkrementům na chodnících. Hořká politická satira ukazuje současné Německo jako cynickou společnost, kterou žene kupředu bezskrupulózní touha po úspěchu a která je navzdory desetiletím demokracie naprosto bezbranná vůči demagogům nejhrubšího zrna. “Na jedné straně je to až k popukání komická kniha, protože autor dokonale vystihl Hitlerův žargon. Na druhou stranu vám ale brzy zmrzne úsměv na tváři.“ (Stern). Můžete se těšit na velkou černou grotesku.

– účinkují: Lukáš Hejlík a Alan Novotný
– v překladu Michaely Škultéty vydalo nakladatelství Argo
 Kontakt: Olga Wasserbauerová / wasserbauerova(a)kkvysociny.cz / 569 400 495