Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Myslivecké odpoledne na Roštejně

sobota 30. června 2018 od 14 hod.
Hrad Roštejn, pobočka Muzea Vysočiny Jihlava, příspěvkové organizace

Hrad Roštejn otevře po rekonstrukci první ze svých nových expozic!

Již o tomto víkendu se spustí provoz nové interaktivní expozice v hradních ochozech, která bude věnována přírodě, lovectví a myslivosti. Zahájení provozu bude v sobotu 30. června doplněno doprovodným programem na předhradí v rámci Mysliveckého odpoledne. Navíc každý, kdo v sobotu přinese čerstvé vysvědčení s jedničkou z přírodovědy, bude mít vstup do nových prostor zdarma!
Po zkušebním spuštění provozu věže a velmi úspěšné předpremiéře hradní kaple v rámci Noci kostelů se návštěvníkům z řad široké veřejnosti poprvé otevře jedna z nových tras vytvořených v rámci projektu IROP „Hrad Roštejn – zpřístupnění nových expozic“. Jedná se o kratší prohlídkový okruh, který prochází hradními ochozy, kaplí a Botanickým sálem. Tak jako v minulosti je tato část hradu zasvěcena zejména nejmenším návštěvníkům. Nová expozice tedy bude interaktivní, bude vybízet k prozkoumávání, pozorování a hrám. Nejen děti budou mít možnost vžít se například do role malých obyvatel lesa – mravenců a navštívit jejich příbytek, dále budou moci vejít do nočního lesa, projít se doslova pod kořeny stromů, poslechnout si zvuky vábniček a loveckého troubení či sami přijít na to, jaký je rozdíl mezi rohem a parohem. Nová expozice skýtá zábavu, poučení i mnoho prostoru pro samostatné objevování, je tedy koncipována jako trasa bez průvodce. V letních měsících bude hrad mimořádně pro zájemce nabízet v předem vypsaných hodinách krátký výklad o historii hradu na nádvoří nebo v hradní kapli, neboť hlavní „historický“ okruh je stále uzavřen z důvodu rekonstrukce.
U příležitosti spuštění provozu upravených hradních ochozů bude v sobotu 30. června na předhradí uspořádáno Myslivecké odpoledne. Jeho program je připravován ve spolupráci s časopisem Myslivost a návštěvníci se mohou těšit například na ukázky loveckého troubení, sokolnictví, vábení či povídání o mysliveckých tradicích. Součástí bude i volně přístupná výtvarná minidílna. V souvislosti s novou expozicí čeká na děti na hradě i nový sortiment na pokladně s lesní tématikou nebo nové razítko s obrázkem lišky, která je šibalskou průvodkyní celé expozice. V průběhu letních měsíců pak správa hradu odtajní ještě další novinky spojené s novou náplní trasy, těšit se už můžete na Hradozámeckou noc 25. srpna.