Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Krojované panenky z dílny Marie Žilové a Evy Jurmanové

výstava

27. června až 30. září 2018
Hrad Kámen, pobočka Muzea Vysočiny Pelhřimov, příspěvkové organizace

Již 15 let se věnuje paní Marie Žilová se svou dcerou Evou Jurmanovou výrobě zmenšených replik lidových krojů na panenky. Předlohami k jejich práci jsou popisy a střihy autentických lidových oděvů, zmenšená verze ovšem vyžaduje trpělivou a náročnou práci, zejména pro výšivky a ručně paličkované či síťované krajky je potřeba velká zručnost. Uplatní se také vyšívání na rámu, technika uzlíčkování a našívání korálků, vše podle pečlivě nastudovaných vzorů. Než je panenka ustrojena a obdrží svůj certifikát, musí se kroj pečlivě sestavit, vyprat, naškrobit a vyžehlit.
Mezi prvními vznikly miniaturní kopie krojů z oblasti Horácka a Podhorácka – z Telče, Dačic, Třebíče a Žďáru nad Sázavou – regionu, odkud autorky pocházejí. Délka práce při výrobě se odvíjí od komplikovanosti kroje, pracovní jsou jednodušší, slavnostní vyžadují mnoho pozornosti věnované detailům výšivek, krajek a zdobení. Podle autorek k nejsložitějším našim krojům patří kroj litomyšlský, mladoboleslavský a kyjovský, jehož výroba trvá až 140 hodin.
Do „chlapského“ prostředí dynamicky moderních motorek vnáší tyto panenky závan křehké minulosti a ženské něhy.

kurátor: Mgr. Ondřej Hájek