Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Vzduch je naše moře – 100 let letectví na Třebíčsku

výstava

29. června až 14. října 2018
vernisáž 28. června 2018 v 17:00 hod.
Muzeum Vysočiny Třebíč, příspěvková organizace


Vzduch je naše moře je název výstavy připomínající historii letectví na Třebíčsku. Muzeum Vysočiny Třebíč, společně s modeláři spolku Třebíč Nuclear Model Club, připravuje v prostorách zámecké konírny v termínu od 29. června do 14. října výstavu leteckých artefaktů, modelů a dokumentů. Vstupné: 50/25 Kč

Výstava mapuje fenomén létání od konce První světové války, přes období První republiky, účast v zahraničním odboji, až po současnost.  Dokumentuje jednotlivé kapitoly letecké historie na reálných příbězích odvážných mužů a žen, kteří v našem kraji vzlétali a dosud vzlétají k obloze. Témata výstavy budou řazena chronologicky, počínaje koncem První světové války, přes slavnou éru První republiky, období okupace a následné poválečné obnovy. Zakončena bude připomínkou vzniku aeroklubu v Třebíči a základny v Náměšti nad Oslavou.

Návštěvníci se mohou těšit na makety a modely letadel různých velikostí, např. historické rogalo či kostru letounu, tzv. ultralight.

V rámci příprav materiálů a dokumentů bude vytvořen i katalog výstavy, který bude sloužit jednak jako shrnutí předložených dokumentů, ale do budoucna také jako obrazový sborník k tématu, které dosud nebylo souborně publikováno. Výstava bude doplněna odbornými přednáškami, komentovanými prohlídkami a programy pro děti. Programy pro školy se uskuteční od září 2018. Pro mladší věkovou kategorii (MŠ a 1. stupeň ZŠ) chystáme programy zaměřené na historii létání jako takového. Pro starší budou připraveny komentované prohlídky k určitému období v rámci let 1918-2018.

Na výstavě se podílí Třebíč Nuclear Model Club, Spolek historie letectví Třebíč, Západomoravský aeroklub v Třebíči a Letecká základna Náměšť nad Oslavou.

Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 28. června 2018 od 17 hodin v prostorách zámecké konírny. Slavnostní zahájení bude spojeno s uctěním památky všech, kteří zahynuli za řídící pákou letadla. Účast na vernisáži přislíbil čestný host, generál Emil Boček, veterán československého odboje v řadách RAF za Druhé světové války. Hosté vernisáže se mohou těšit na přelet letadla Aeroklubu.

Doprovodné akce k výstavě: 
10. července Komentovaná prohlídka a beseda s pilotem Karlem Picmausem
24. července komentovaná prohlídka a přednáška "Průkopníci na rogalech" - Zdeněk Kenovský
28. srpna Procházka po stopách leteckého soubojer. 1944 - Zdeněk Prukner, Jaroslav Bašta
6. září Procházka po stopách letce Peřiny - Jiří Kabát, Jaroslav Bašta

Kontakt: Mgr. Jaroslav Bašta, j.basta@muzeumtr.cz, 568 824 642
Kontakt pro školy: Mgr. Eva Novotná, e.novotna@muzeumtr.cz, 568 408 897