Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

OTAKAR ŠTÁFL- Čechoslovák a brodský patriot

20. dubna až 1. července 2018
vernisáž výstavy v pátek 20. dubna 2018 od 17:00 hod.
Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod a Štáflova Chalupa

V rámci oslav 100. výročí založení Československé republiky připravilo Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, ve spolupráci s Dr. Václavem Šplíchalem a Ing. Pavlem Peškem výstavu věnovanou jednomu z nejvýznamnějších rodáků a velkému patriotovi Brodu malíři, grafikovi a znalci Vysokých Tater Otakaru Štáflovi, který je spolu s manželkou Vlastou, nevšedním příkladem dobré spolupráce mezi Čechy a Slováky.

Štáfl miloval své rodné město a brodským iniciativám věnoval spoustu svého času a energie. Byl u všeho důležitého, co se v Německém Brodě, po vzniku Československa událo, ačkoli již od roku 1903, kdy zběhl z gymnaziálních studií do malířské školy Ferdinanda Engelmüllera, žil trvale v Praze. Měl lví podíl na odhalení sochy Karla Havlíčka Borovského v roce 1924, v roce 1935 spolupracoval na výstavě 200 let gymnázia a výstavě věnované Karlu Havlíčkovi Borovskému. Inicioval a spolu realizoval dosud největší havlíčkovskou výstavu v pražském Belvederu v roce 1936, vyvíjel aktivity k vybudování divadla v Brodě. To je výčet jen nejdůležitějších aktivit občana Štáfla, jimiž projevil vztah k rodnému městu. Ruku se společenskými aktivitami šla i jeho výtvarná tvorba, akvarely starých brodských uliček, olejomalby okolní krajiny, linoryty, plakáty, ex libris..
Stejně vřelý vztah měl Otakar Štáfl k Praze, jíž vděčil za řadu významných kontaktů i pracovní uplatnění. I zde vyvíjel množství různých aktivit, nad jejichž rozsahem a významem lze jen nevěřícně kroutit hlavou. V roce 1913 režíroval a hrál v jednom z prvních českých filmů s názvem „Konec milování“, který uchovává Národní filmový archiv. Režíroval a hrál i v dalších, bohužel nedochovaných filmech druhé nejstarší filmové společnosti ASUM. Jako grafik a spoluorganizátor se v roce 1913 podílel na divadelním představení Národního divadla v přírodním divadle v pražské Šárce, kde byla cca před 18 tisíci diváky uvedena Prodaná nevěsta. Jeho hlavní činností však byla ilustrace dětských knih, malování a práce grafika v nakladatelství Politika.
Ve dvacátých letech objevil Otakar Štáfl další svoji velkou lásku Vysoké Tatry, které mu učarovaly již před válkou, a kde byl spolunájemcem chaty u Popradského plesa. V Tatrách Otakar inicioval první letecké natáčení Vysokých Tater. Film „Aeroplánem nad Tatrami“ získal v roce 1931 ocenění na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. Se svojí druhou ženou Vlastou, která byla vynikající horolezkyní, spisovatelkou pohádek a dívčích románů, trávili ve Vysokých Tatrách pravidelně téměř polovinu roku. Vlasta lezla po skalách a Otakar lezl navíc ještě s malířským náčiním, aby mohl zachycovat vrcholky Tater a pohledy do hlubokých údolí. Oba také byli svědky řady neštěstí svých kamarádů horolezců a zřejmě tam byl počátek jejich aktivity na založení symbolického cintorínu – hřbitova obětí hor. S pomocí Alojze Lutonského, tehdejšího tajemníka Tatranskej komisie Klubu československých turistov, Otakarova otce Josefa a řady dalších dobrovolníků z Čech i Slovenska se jim podařilo vystavět kapličku s padesátkou detvanských křížů a symbolický hřbitov se jmény obětí, který je na svém místě doposud. Hřbitov je zároveň trvalou památkou i na Otakara a Vlastu Štáflovy, kteří tragicky zahynuli 14. února 1945 ve svém pražském bytě v Mánesově ulici, při leteckém náletu na Prahu. I oni zde mají svojí bronzovou plaketu.
Na výstavu poskytli materiály Moravský zemský archiv-Státní okresní archiv v Havlíčkově Brodě, Národní filmový archiv v Praze, Múzeum v Popradě, Podtatranská galéria v Popradě, Štátny archív v Prešove - pracovisko Archív Poprad.
Vernisáž výstavy se uskuteční v pátek 20. dubna od 17 hodin. Část výstavy bude umístěna rovněž ve Štáflově chalupě. V průběhu května bude otevřena také inovovaná expozice Otakara Štáfla ve Štáflově baště.