Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

JOM HA-ŠOA – VEŘEJNÉ ČTENÍ JMEN OBĚTÍ HOLOCAUSTU

čtvrtek 12. dubna 2018 od 14:00 do 15:00 hod.
Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvková organizace

V Havlíčkově Brodě se potřetí bude konat připomínka obětí nacistické perzekuce. V letošním roce spadá tato vzpomínka na čtvrtek 12. dubna. Pietní akt se bude konat na Havlíčkově náměstí, v případě nepříznivého počasí v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod, a to od 14. 00 hodin. Budou čtena jména židovských a romských obětí z Havlíčkobrodska.

Po připomínce jmen bude následovat komentovaná prohlídka výstavy „Vyhnaní. Uprchlíci 1914-1918“ v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod a debata na téma rasismu, uprchlictví a nepřátelství vůči jiným národnostem a náboženství. Mottem letošního ročníku je zamyšlení se nad způsobem připomínání osudů lidí, kteří trpěli anebo byli zavražděni během války jen kvůli svému původu. Jaký má dnes význam připomínat doby minulé? Nespravedlnost, kterou již nelze smazat ani napravit? Mohou nás oslovit osudy lidí, sousedů, mužů, žen a dětí, kteří se již nikdy do svých domovů nevrátili? Jak je připomenout, aby se z aktu úcty nestal kýč, komerční fraška, politický škleb?

Prosíme všechny, kdo chtějí veřejně vyjádřit úctu k lidem, kteří zahynuli kvůli rasistickým teoriím evropských nadlidí, aby přišli 12. dubna na náměstí v Havlíčkově Brodě či na jiná místa, kde se bude v letošním roce Jom ha-šoa konat.