Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Podoby známé a neznámé

fotografická výstava

5. ledna až 11. února 2018
vernisáž v pátek 5. ledna 2018 od 17 hod.
Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvková organizace

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod přichystalo na počátek roku dvě fotografické výstavy členů Fotostřediska Havlíčkův Brod s ukázkou sochařských děl, které budou společně zahájeny v pátek 5. ledna 2018, na něž si Vás dovolujeme pozvat.
První výstava nese název NEPOCHOPENÍ a představí tvorbu Miroslava Kodrle a Květy Lutnerové z Havlíčkova Brodu, kteří mají podobný pohled na svět a fotografované objekty, přestože každý fotografuje něco jiného. Miroslav Kodrle se věnuje převážně fotografii aktů, Květa Lutnerová ráda hledá detaily v krajině, architektuře, v každodenním životě. I přes rozdílné záliby jsou si navzájem inspirací a učí se společně objevovat kouzlo nových postupů a fantazijních efektů. Jak sami říkají: Náš společný pohled na svět je pro lidi, kteří rádi vidí "všechno ostře", někdy lehce nepochopitelný. Výstava nabízí nahlédnutí do trošku jiného světa - světa fotografie a fantazie. Fotografie budou doprovázet plastiky Petra Schela z Českých Budějovic a básněmi Věry Bukvaldové, původem z Uherského Hradiště.
Druhá výstava má název PODOBY ZNÁMÉ A NEZNÁMÉ. Autoři Zhiyi Cai, čínský fotograf žijící v Havlíčkově Brodě a Zdeněk Hrabica český spisovatel, který žije v Jihlavě o své výstavě říkají: Asi deset let jsme hledali a nalézali tváře. Tváře  známé a neznámé. Hledali jsme portréty pro fotografický objektiv. Trochu bez ladu a skladu. Bez abecedního pořádku. Tvář může být ryzí, může být i v masce. Nemusí se líbit, může se i ošklivit. Někomu může vadit tvář jiného, může  těšit a zároveň klást otázky - proč  on a proč ne jiný. Závist je lidskou vlastností. Sebehodnocení se nedá seřadit podle pravítka. Šanghajský rodák Cai Zhiyi a rodilý Jihlavák jsme si na sebe ušili bič. Nikdo nám na jeho upletení  nic nedal. Jenom jednou jsme byli na pražském Hlavním nádraží okradeni o všechny aparáty a stali  se z nás  v tu chvíli kostelní myši. Hodně jsme však zbohatli. Hodně jsme se jeden od druhého naučili; navzájem nás od sebe dělí věk, jazyk, písmo, zvyky, vkus a rozděluje nás i jiná životní zkušenost. Poznání prospívá. Občas jsme chtěli při společné práci hodit flintu do žita a skončit. Jenže jsme muži. Muži se zpravidla nevzdávají. S pochopení  jsme našli prezidenty, dělníky, sochaře, hejtmana, fotografa, malíře, sportovce, českoaustralskou výtvarnici, skláře, kováře, lékaře, truhláře, bonsaistu, „kandidáta letu do vesmíru“, mořeplavce, herce, spisovatele, básníka, historika,  ženy a muže skromné i exhibicionisty. Vinné i nevinné, bez hříchu i se hříchem. Hoď po mně kamenem. Každému jsme položili otázku kréda života a optali se, jak sami pohlížejí na sebe sama. Několik jich odpovědělo mlčením. Konečným výsledkem je fotografie portrétu. Portrét  by měl dát i konečnou odpověď. Měl by promluvit. Ke každému jinak, rovnost pohledu by byla jenom jedna velká nuda.
Obě výstavy budou zahájeny společnou vernisáží v pátek 5. ledna 2018 od 17 hodin. Zazpívá Kristýna Lutnerová, úvodní slovo bude mít Stanislav Novotný – předseda Fotostřediska Havlíčkův Brod a autoři.