Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Astronomické úkazy v roce 2018

přednáška

pátek 19. ledna  2018 v 17:00 hod.
Muzeum Vysočiny Jihlava, příspěvková organizace, Malovaný sál

V muzejním Malovaném sále se uskuteční přednáška RNDr. Jakuba Hraníčka, Ph.D., z Astronomického klubu Pelhřimov s názvem Astronomické úkazy v roce 2018.

Tradiční lednová přednáška bude letos pojata trochu netradičně. V přednášce nebude chybět povídání o viditelnosti jednotlivých planet během roku a o jejich vzájemných sblíženích. Řekneme si něco
o viditelnosti meteorických rojů či nadcházejících zatměních Měsíce či Slunce. Netradičně si však letos budeme vyprávět o zimní oboze - o souhvězdích, které ji zdobí, a o vzdálených objektech, které se na ní skrývají. Řeč bude tedy o mlhovinách, hvězdokupách, vícenásobných hvězdných systémech a o cizích galaxiích.

Přednášku zajišťuje Pobočka Vysočina České astronomická společnosti ve spolupráci s Jihlavskou astronomickou společností.