Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Obrazy - Martina Culková Keramika - Václav Černoch

výstava

1. prosince 2017 až 3. ledna 2018
vernisáž pátek 1. prosince 2017 od 17 hodin
Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvková organizace

Muzeum Vysočiny Vás srdečně zve na výstavu s názvem KERAMIKA Václav Černoch – OBRAZY Martina Culková. Výstava je zajímavým průřezem a ukázkou tvorby zkušeného výtvarníka a pedagoga Václava Černocha a jeho žákyně Martiny Culkové.

Václav Černoch je keramik a pedagog, kterého není třeba havlíčkobrodskému publiku mnoho představovat. Výtvarník s výrazným rukopisem, dlouholetý pedagog, který vychoval řadu výtvarníků a stále působí na Základní umělecké škola Jana Václava Stamice. Václav Černoch řadu let vyučoval výtvarnou výchovu také na Gymnáziu v Havlíčkově Brodě a na Střední uměleckoprůmyslové škole ve Světlé nad Sázavou.

Keramika Václava Černocha vychází z jednoduchých elegantních tvarů, které vytváří z hliněných plátů a doplňuje točenými prvky. Velkou pozornost věnuje povrchové úpravě, struktuře, netradičním glazurám a patinám. Ke zvýraznění zajímavých struktur používá kysličníky kovů, které přecházejí do přírodní zemité glazury. Václav Černoch již několikrát úspěšně prezentoval své práce v zahraničí, například v holandském Brielle, v Mnichově, v Kolíně nad Rýnem, na Českém velvyslanectví ve Vídni a na celosvětové výstavě keramiky v Calgary v Kanadě. Mnohokrát vystavoval i v Čechách, převážně na Vysočině. Jeho keramická díla jsou v mnoha případech součástí interiérů i exteriérů budov. V Havlíčkově Brodě je to například výzdoba nemocnice, České spořitelny, Všeobecné zdravotní pojišťovny, lékárny U Karla, hotelu Zlatý lev a jiných objektů.

Martina Culková je žákyní Václava Černocha a na veřejnosti vystavuje poprvé. Výtvarné umění studovala na Základní umělecké škole v Havlíčkově Brodě pod vedením Václava Černocha. Další cenné znalosti získala na Střední umělecké škole grafické v Jihlavě. Následně studovala v Olomouci Dějiny výtvarných umění a rok strávila v severní Itálii na studijním pobytu.
Ve svých  dílech vytváří většinou abstraktní obrazce, které zobrazují životní energii či odrazy duše. Podstata obrazu jsou barvy a jejich různé kombinace. Tyto abstraktních linie a plochy v některých obrazech  propojuje se zvířaty. Na výstavě záměrně představí několik barevných variant stejné grafiky, aby poukázala, jak dokáže ovlivnit barva dílo, i když tvar je stále stejný.