Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Kašpárci celého světa

výstava loutek

23. listopadu 2017 až 8. ledna 2018
vernisáž čtvrtek 23. listopadu 2017 v 16:00 hod.
Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč, Městská galerie Hasičský dům v Telči

V Městské galerii Hasičský dům v Telči bude ve čtvrtek 23. listopadu 2017 slavnostně otevřena výstava Kašpárci celého světa. Putovní výstava je zapůjčena z Muzea loutkářských kultur v Chrudimi a představí soubor 152 loutek.

Putovní výstava „Kašpárci celého světa“ představuje unikátní kolekci loutek ze sbírek Muzea loutkářských kultur v Chrudimi. Čeští Kašpárci zde prezentují tvorbu lidových i profesionálních řezbářů, například proslulého novopackého rodu Suchardů. Mezi loutkami najdete Kašpárky z rodinných loutkových divadel, které sériově vyráběly firmy jako Münzberg nebo JEKA. Výstava návštěvníkům také představí mnoho světových obdob českého Kašpárka, například indického Vidušaka, francouzského Guignola a Polichinella, ruského Petrušku, anglického Punche, rakouského Kasperla, německého Hanswursta a mnoho dalších.

Kašpárek v různých podobách je bezpochyby jednou z nejtypičtějších postav loutkového divadla u nás i ve světě. Do českých zemí se dostal ve druhé polovině 18. století s rakouskými loutkáři a postupem času se stal nedílnou součástí téměř všech loutkových her. Tato postava reflektuje přirozenou lidskou potřebu postavit se smíchem hlouposti, krutosti a moci.

Součástí výstavy bude také deset loutek telčského rodáka Václava Podsedníka, který za druhé světové války působil u československých jednotek ve Velké Británii a během svého pobytu v nemocnici zde vytvořil pozoruhodný soubor loutek inspirovaných tehdejší dobou pro divadelní představení Legenda legendovitá.

Pokud navštívíte s dětmi výstavu Kašpárků a budete se chtít podívat ještě jednou, při prokázání zaplaceného prvního vstupného, máte další návštěvu s dětmi zdarma.