Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Horácké divadlo Jihlava - Noc divadel

Noc divadel 2017 a předávání ocenění Horác a Malá Thálie 2016 - 2017 - jeden velký divadelní svátek

18. listopadu 2017

Letošní termín tradiční Noci divadel připadlo na sobotu 18. listopadu. Do programu Noci divadel s podtitulem 3 v 1, zařadilo v tomto roce Horácké divadlo Galavečer s předáváním ocenění Horác a Malá Thálie 2016 – 2017, který navazuje na úvodní originální Prohlídku divadla a na závěr se prolne do Magické after party ve foyer.

Horácké divadlo Jihlava se celoevropské a celostátně koordinované akce Noc divadel účastní od jejího založení v roce 2013. Každoročně připravuje na tuto Noc soubor HDJ originální program, v němž si umělci vyzkoušeli nejednu zajímavou inscenační formu, ale vždy měli ve svém základním konceptu velkou otevřenost, snahu propojit se s divákem „těsněji“ a méně formálně než při běžném představení.
Ocenění divácké ankety Horác
Letošní předávání ocenění divácké ankety Horác bude výroční, dvacáté páté v řadě. Zároveň jde o druhý ročník předávání ceny Malá Thálie, kterou vyhlašuje Herecká asociace a uděluje ji herci s nejvyšším celkovým počtem hlasů v anketě Horác. Také předávání ocenění Horác je po mnoha proměnách již po dva roky samostatným slavnostním večerem koncipovaným s nadsázkou v mírně ironicko-komickém duchu.
Noc divadel s Horácem Tři v jednom
Oba programy mají společného diváka a spojení obou večerů v jeden velký divadelní svátek byl tedy nasnadě. V letošním roce jsme spojili energii obou programů a na sobotu 18. listopadu připravujeme velký divadelní večer s podtitulem 3 v 1.
Tři v jednom 
Večer začíná tradičně netradičními Prohlídkami. Do divadla budou vstupovat diváci třemi vchody ve třech časech (19:00, 19:10 a 19:20) s devíti průvodci z řad herců. Otevřou se jim doslova dveře divadelního zákulisí a uvidí například, co prožívá skutečný ředitel ve své kanceláři, co se honí hlavou kulisákům v přeplněném skladu a další detaily divadelního provozu.
Touto prohlídkovou cestou projdou diváci až do sálu Velké scény, kde se stanou součástí Galavečera, jehož program, stejně jako celý večer, komponuje s herci režisér Pavel Šimák a říká k němu: „Galavečer, který (konečně) uvádí Lukáš Matěj, opět proběhne ve slavnostně rozverném duchu, proto nese podtitul Hogo Fogo. Lukáš Matěj se pokusí předat divácká ocenění a my můžeme slíbit, že stejně jako vloni, to nebude mít lehké, protože kromě nástrah přímého přenosu* se mu do cesty postaví i celá řada překvapení, která umí přichystat nevyzpytatelný divadelní provoz.“
Během večera budou předána ocenění Divácké ankety Horác 2016 – 2017 v kategoriích Inscenace, Výprava, Herec, Herečka a Mladý talent. V anketě hlasovalo od 13. května až do konce června 2017 necelých dvanáct set diváků. Vítězi hereckých kategorií s nejvyšším počtem hlasů předají zástupci Herecké asociace ocenění Malá Thálie za sezónu 2016 -2017.
*Divácká mystifikace, záznam večera bude natáčet a následně vysílat TV i-vysočina.cz.

V rámci večera proběhne losování z odevzdaných anketních lístků o tři permanentky na aktuální divadelní sezónu a nově i ošetření v Centru estetické medicíny Amaryllis Jihlava v ceně 5.000 korun. Dalším partnerem večera je pivovar Horác.
Třetí částí večera je pak Magická after party, která navazuje na galavečer, rozprostře se po všech patrech foyer divadla a dalšími divadelními prostředky a detaily vytvoří prostor pro společné Sdílení atmosféry magické divadelní noci.
Vstupné na Noc divadel je 0,-, pro velký zájem jsou nutné rezervace.