Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Účesy a úvazy na Horácku

workshop

středa 18. října 2017 v 17:00 hod.
Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvková organizace

Silva Smutná nás na workshopu seznámí se svým výzkumem a zároveň provede názornou ukázku účesů a úvazů, které si budou moci návštěvníci zkusit na místě. Je možné si přinést vlastní hřeben, šátek, gumičky a pérka do vlasů a vyzkoušet přímo na sobě krásné účesy 19. - 20. století. Zváni jsou všichni - ženy i muži, s krátkými i dlouhými vlasy.

Silva Smutná pracuje v muzeu ve Velké Bíteši jako etnografka a dokumentátorka pracoviště pro tradiční lidovou kulturu při Muzeu Vysočiny Třebíč. V poslední době rekonstruovala na základě fotografií a popisů původní úvazy a účesy, které nosily ženy na Horácku a Podhorácku. Jednalo se mnohdy o velmi důmyslně a pracně provedené úpravy hlav, které byly vytvářeny při různých příležitostech. Tyto rekonstrukce byly prezentovány na výstavě, kterou realizovalo Regionální pracoviště TLK v měsících květen až září letošního roku v sále Městského muzea ve Velké Bíteši. Tyto exponáty jsou součástí výstavy Móda na Havlíčkobrodsku.

Vstupné 20 Kč