Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Tavení skla v replice středověké sklářské pece

8. až 10. září 2017 od 10 do 16 hod.
Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvková organizace

Pracovníci Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod zvou všechny milovníky sklářství na 2. tavbu skla v replice středověké sklářské pece v Havlíčkově Brodě.

V současné době byla dokončena rekonstrukce pece a opět máme naplánovánou i ukázku fritování. Temperování pece začne v sobotu 2. září, ve čtvrtek 7. 9. v noci by mělo být utaveno, abychom mohli v pátek 8. září od 10 do 16 hodin foukat. Vyrábět by se mělo ve stejný čas i v sobotu 9. a v neděli 10. září. Výrobu replik provede mistr sklář František Novák z Dobronína se synem Františkem.

Program:
1)    Na místě budou ukázky hrnčířské výroby, práce se dřevem, roztloukání křemene, fritování křemičitého písku
2)    Foukání skla + výroba drobného skleněného suvenýru pro návštěvníky
3)    Mletí mouky v kamenném mlýnku, pečení placek a další dobové občerstvení

Stavbu najdete pomocí tohoto mapového odkazu https://mapy.cz/s/DgLi (pec stojí cca 500 m vlevo od výjezdu z Havlíčkova Brodu na Dolní Krupou, resp. Chotěboř. Za rybníkem Cihlář zahnete doleva a po cca 200 m už uvidíte v louce vlevo naši pec). Na místě opět budou směrovky a označené doporučené parkoviště.

V rámci tavby bude také představeny dvě knihy:
1) „Skláři Koppové 1656 – 1968 a  Sklárna Janštýn od roku 1827“ od pana Antonína Koppa z Českých Budějovic – kniha čítá  dohromady  692 barevně tištěných stran formátů A4,  v kapitole č. 12   je na stranách č. 31 až 97 uvedeno 140 barevných snímků skla vyrobeného na Janštýně.
2) „Renesanční a barokní sklo ze středního podunají - Renaissance and Baroque Glass from the Central Danube Region“ Archaia Brno 2016 od PhDr. Hedviky Sedláčkové a Ing. Dany Rohanové z Prahy.

Těšíme se na setkání.