Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Výstava Alois Mikulka – Létat je tak snadné

výstava

5. května až 25. června 2017
vernisáž dne 5. května 2017 v 17 hodin
Galerie výtvarného umění v Havlíčkově BroděAlois Mikulka je ilustrátor, malíř, spisovatel, dramatik, scénograf, sochař
a to jsem vyjmenovala jen ty nejvýznamnější jeho aktivity.
Narodil se 13. srpna 1933 v Brně - Králově Poli a svému rodnému městu zůstal věrný celý svůj život.
Po Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně vystudoval Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě, obor monumentální malba v ateliéru Jána Želibského.
Je jedním ze zakladatelů výtvarné skupiny Parabola (A. Čalkovský, Z. Macháček, A. Mikulka, M. Štolfa, K. Veleba, V. Zykmund) a členem Spolku českých umělců grafiků Hollar.

Napsal a ilustroval na čtyři desítky knih pro děti a mládež a ilustroval několik desítek knih jiných autorů. Své pohádky, povídky, básně a eseje uveřejňuje také v časopisech (Mateřídouška, Sluníčko, Sedmička, atd.), v rozhlase i televizi. Je autorem divadelních her i výpravy divadelních a televizních inscenací. Své zkušenosti z oblasti výtvarného umění využil i ve svých příspěvcích do publikací Masarykovy univerzity a Nadace Universitas Masarykiana v Brně.
Vedle těchto aktivit se plně věnuje výtvarnému zachycení svého vysněného "státu St. Louis", o kterém napsal imaginativní Deník. Jeho tvorba je originální, vyniká osobitou poetikou i smyslem pro stylizaci a nadsázku, humor a fantazii. Baví nejen děti, ale i dospělé.

V roce 1997 byl zapsán do Zlatého fondu české literatury pro děti a mládež a za svá literární i výtvarná díla obdržel mnoho našich i zahraničních ocenění. Je několikanásobným držitelem Zlaté stuhy a v roce 2014 získal cenu nakladatelství Albatros za Významný přínos v oblasti literatury pro děti a mládež.
Svá díla vystavuje od roku 1961 doma i v zahraničí.

V havlíčkobrodské galerii představuje Alois Mikulka hlavně výběr ze své tvorby malířské a ilustrátorské. Zahájení je v pátek 5. 5. 2017 v 17 hodin. Výstavu uvede Prof. PhDr. Jaroslav Malina, Dr.Sc. a zahraje akordeonové duo Soukromé základní umělecké školy v Havlíčkově Brodě. Výstava potrvá do 25. 6. 2017. Přijďte se podívat a zasmát.

Mgr. Hana Nováková, ředitelka Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě
569 427 035, novakova@galeriehb.cz