Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Rozvědčík

křest knihy

čtvrtek 13. dubna 2017 od 19 hodin, v Kavárně U Notáře
Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvková organizace

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, ve spolupráci s Okrašlovacím spolkem Budoucnost a nakladatelstvím ARGO, připravili křest knihy Rozvědčík autorky Marty Morice, který se uskuteční v poetickém podkroví kavárny U Notáře v Havlíčkově Brodě.

Rozvědčík, autorský komiks Marty Morice, odhaluje zákulisí velkých historických událostí. Hlavní hrdina, Mirek Polreich, rezident zpravodajské služby Československé mise při OSN v letech 1965 – 1969 se podílel jako mediátor na procesu zakončení bojů ve Vietnamu a na přípravě schůzky prezidenta Johnsona a premiéra Kosygina v Glassboro v roce 1967. Toto setkání znamenalo obrat v mezinárodní politice bipolárního světa. Komiks tak poukazuje na výsadní postavení Československé zpravodajské služby a na výjimečnou pozici Československého státu ve světové politice v době Pražského jara. Zároveň jde o dokument z šedé zóny československých dějin, o které se příliš nemluví.

Marta Morice rozená Hanoldová je rodačka z Pohledu u Havlíčkova Brodu a je praneteří Miroslava Polreicha. Profesí je malířka, vystudovala Fakultu výtvarných umění v Brně a nyní žije v Bretani, ve Francii. Knihu pojala jako grafickou novelu podle skutečné události. Kniha vychází v Nakladatelství ARGO.