Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Anglie - jednou nohou

přednáška

čtvrtek 16. března 2017 od 17:00 hod.
Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvková organizace

Byť i evropská země, tak Anglie byla od nepaměti vždy pouze „jednou nohou“ v Evropě. Je více než patrné, že za 2 – 3 roky Velká Británie již nebude součástí EU, ale doufejme, že naše ekonomické vztahy nebudou nějak zásadně změněny, neboť Británie je naším čtvrtým největším exportním partnerem – vývoz českých aut má dost silné postavení na tamním trhu (i skotská policie jezdí v českých Octaviích). Ovšem na druhé straně nejenom my, nýbrž i celý svět Anglii za mnohé vděčíme: od fotbalu a golfu počínaje až po swingující 60. léta minulého století, později Fredy Mercury a Queeni aj.
Brexit a jejich hlasování bylo reakcí na EU a na chování těch tzv. bruselských elit. Prostě Anglie je skutečně jiná, a proto je pro nás Čechy tak trochu lákavá. Chcete-li se o Anglii dozvědět něco více, pak Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě pro Vás připravilo na čtvrtek 16. března 2017 v 17 hod. v zasedací místnosti besedu Ing. Milana Kašpara, CSc. nazvanou „JEDNOU NOHOU“ doplněnou 50 min. DVD filmem o jeho návštěvě ostrovního království v srpnu loňského roku. Navštívíme tak Bristol s jeho 214 m dlouhým a 75 m vysokým Cliftonským visutým mostem přes řeku Avon, skleníkový komplex v Cornwallu severovýchodně od města St. Austell. Uvidíme, jak se poměrně levně dají řešit cyklostezky, dále zámek Longleat s jeho zoo a safari. Zavítáme též do Londýna do Shakespearova divadla zvaného Globe (mimochodem víte, že William Shakespeare ve svých hrách použil na 30 tisíc slov?), ale také do Československé hospody v Londýně, kde 0,4 litru Plzně vyjde na 2,5 libry. Že vedle čtvrté nejvyšší budovy v Evropě a nejvyšší v Británii přezdívané Střep 310 m (vysoká s 95 podlažími) existují v Londýně i jiné výškové budovy přezdívané Okurka či Vysílačka? Hlavně však uvidíme, jak se žije obyčejným lidem, jak se stravují a jiné další zajímavé věci.