Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Někomu život, někomu smrt - operace Anthropoid

výstava

24. února až 30. března 2017
vernisáž v pátek 24. února 2017 v 17:00 hod.
Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvková organizace

Putovní výstava připomene československé výsadkáře vyslané z Velké Británie a statečné domácí odbojáře, kteří před 75 lety zorganizovali a provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento čin vedl k represivním opatřením Němců na českém obyvatelstvu, ale také k odvolání podpisů Mnichovské dohody ze strany Spojenců. Výstavu připravila Asociace nositelů legionářských tradic, autorka Jindra Svitáková ve spolupráci s historikem Jaroslavem Čvančarou na motivy jeho rozsáhlé knižní trilogie "Někomu život, někomu smrt", věnované domácímu i zahraničnímu odboji v období 2. světové války.

K tématu výstavy je připravena možnost přednášek pro školy. Zájemci se mohou hlásit e-mailem na adrese knihovna@muzeumhb.cz nebo telefonicky na čísle 569 429 151 (Mgr. Alena Jindrová, Mgr. Michal Kamp).

Pro veřejnost se v rámci výstavy uskuteční v úterý 28. března od 16 hodin se ve Skaut klubu v Horní ulici přednáška spisovatele Jiřího Padevěta s názvem Operace Anthropoid.

V sobotu 27. května, v den výročí atentátu, uspořádá Muzeum zájezd autobusem do rodiště Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích u Třebíče, kde byla v rodném domě otevřena expozice zpracovaná Vojenským historickým ústavem v Praze. Zájemci o účast se mohou přihlásit do 5. května, bližší informace obdržíte na webu muzea nebo telefonicky během dubna.