Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Jarní přednáškový cyklus, s podtitulem: Cestování za přírodou, kláštery a netopýry

úterý 14. února, 28. února, 14. března , 28. března, 11. dubna 2017 vždy v 17:30 hod.
Muzeum Vysočiny Třebíč, multifunkční sál - sedlárna (vstup přes pokladnu muzea) či Kamenný sál

Muzeum Vysočiny Třebíč nabízí v rámci jarního cyklu přednášek témata související s cestou  za přírodou, kláštery a netopýry. Cyklus zahájí v úterý 14. února PhDr. Jan Sucharda (Hrotovice) přednáškou, při které bude návštěvníkům představen Tajemný ostrov Island.
Společně s Janem Suchardou „procestujeme“ Island křížem krážem, uvidíme nejenom turisticky známá a hodně navštěvovaná místa, ale i ty kouty ostrova, kam noha turisty vkročí jen málokdy. Vyvrcholením bude islandské vnitrozemí, které je neobývané a neobývatelné, přístupné jenom během krátké letní sezóny a vyžaduje auto s pohonem 4x4. V něm si návštěvník na mnoha místech připadá jako na jiné planetě.
PhDr. J. Sucharda navštěvuje Island pravidelně od roku 2001, v posledních letech i několikrát ročně. Po islandských cestách – necestách najel téměř sto tisíc kilometrů. Vydal celkem šest knih o Islandu, z nichž poslední tři, fotografická publikace "Island – země včera zrozená", a dva průvodci "Island – 111 nej… " a "Island autem 4x4" bude možné po přednášce zakoupit.

28. února se pak mohou návštěvníci těšit na přednášku Írán - nekonečné možnosti přírodních objevů od Ing. Martina Škorpíka (Znojmo).

Přednášek v měsíci březnu (14. března) se zhostí doc. RNDr. Vít Grulich, CSc. (Brno) - Omán - trochu jiná Arábie a RNDr. Antonín Reiter, Ph.D. (Znojmo) s tématem Tadžikistán - za netopýry a duchem Sojuzu (28.března).

Celý cyklus zakončí Ing. Pavel Karas (Třebíč) přednáškou na téma Řecka - kláštery na hoře Athos (11.dubna).