Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Slavnostní uvedení hudebního nosiče "Lidové písně z Podhorácka, výběr z trojdílné knižní sbírky zpívají zpěváci a zpěvačky z Velkobítešska"

ve čtvrtek 8. prosince 2016 v 17:30 hodin
Muzeum Vysočiny Třebíč

Ve čtvrtek 8. prosince 2016 v 17:30 hodin se uskuteční v Kamenném sále třebíčského zámku slavnostní uvedení nového hudebního nosiče "Lidové písně z Podhorácka, výběr z trojdílné knižní sbírky zpívají zpěváci a zpěvačky z Velkobítešska". Promluví Mgr. Eva Tomášová a Silva Smutná. Zazní několik písní z nového CD doplněné vystoupením Národopisného souboru Bítešan.

Muzeum Vysočiny Třebíč ve spolupráci s brněnským pracovištěm Etnologického ústavu Akademie věd České republiky realizovalo v letech 2011-2015 vydavatelský projekt, jehož záměrem bylo zpřístupnit veřejnosti co nejširší výběr lidových písní, které zaznamenali sběratelé od počátku minulého století v oblasti Podhorácka. S finanční podporou Ministerstva kultury České republiky byla vydána zcela mimořádná trojdílná publikace zahrnující sběrné podoblasti Náměšťsko, Velkobítešsko, Třebíčsko, Hrotovicko, Moravskobudějovicko, Jemnicko, Tišnovsko a část Bystřicka. Celkem obsahuje 934 písní, zaznamenaných 77 sběrateli, které jim při zápisu předzpívalo 248 zpěváků ze 121 lokalit.
Ve snaze ulehčit přístup k lidovým písním pro běžného zájemce, který není zběhlý v notaci, se v roce 2016 uskutečnilo vydání hudebního kompaktního disku. Audio nosič obsahuje výběr 68 písní z uvedené knižní sbírky, délka zvukového záznamu je 73 minut, zapojilo se 24 zpěváků a muzikantů. Snahou sestavovatele bylo ukázat různorodost tvarů, šíři písňových druhů i rozmanitou uměleckou úroveň či technickou náročnost písní pro reprodukci. Pro realizaci této hudební nahrávky se sešli zpěváci, zpěvačky a muzikanti z města Velké Bíteše, jejich příbuzní, přátelé a rodáci. Jsou to interpreti různého věku i pěveckých zkušeností tak, jak se lidé v místním společenství obvykle setkávají při různých příležitostech, kdy zaznívají školené i neškolené hlasové projevy. Ostatně takto lidová píseň na Podhorácku žila ve své původní podobě a ve svých starších funkčních vazbách. V hlavním hudebním doprovodu zaznívá akordeon a v několika písních housle a flétna.
Jedna z vzácných předností lidové písně je její snadnost pro každého, kdo má hlas a chuť zpívat, od raného věku až po poslední roky životního běhu. Věříme, že písňový výběr na tomto hudebním nosiči, najde své uplatnění mezi všemi, kteří vnímají lidovou píseň jako společníka a milého průvodce na cestě životem.

Regionální pracoviště tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina při Muzeu Vysočiny Třebíč