Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

CESTA K BETLÉMU - Třetí premiéra 77. sezóny HDJ 2016 – 2017

vánoční interaktivní hříčka

v předvečer adventu, v sobotu 26. listopadu 2016 v 17 hodin na Malé scéně Horáckého divadla
CESTA K BETLÉMU 
Kateřina Dušková a Barbora Jandová


Kateřina Dušková (kmenová režisérka) a Barbora Jandová (dramaturgyně) napsaly před třemi lety hercům přímo „na tělo“ vánoční příběh nazvaný Vánoční punč, rodinné představení, se kterým se Horácké divadlo v letošní sezóně vydává hrát mimo Jihlavu.

„Stejně jako tehdy, tak i letos, bylo ale naším přáním, aby se Horácké divadlo opět stalo v období hektických příprav, nákupů a předvánočního shonu místem zastavení, odpočinku a místem sdílení té pravé podstaty Vánoc – totiž radosti ze společného setkání a vzájemné blízkosti“, říká dramaturgyně Barbora Jandová.

Proto vznikla vánoční interaktivní hříčka pro nejmenší děti inspirovaná hudbou České mše vánoční Jakuba Jana Ryby.
 „Cesta do Betléma, cesta za právě narozeným Ježíškem, je tu cestou za nadějí a světlem. A také cestou k sobě samým, kdy dary přestáváme očekávat, ale začínáme dávat. Kdy je naděje na zázrak,“ říká autorka a režisérka Kateřina Dušková. „Naše vánoční leporelo si nepřeje nic víc, než seznámit děti alespoň s fragmenty překrásné hudby Jakuba Jana Ryby a „zavnímat“ spolu s dětmi Vánoce jako svátky vzájemné lásky, blízkosti a pospolitosti, spíše než svátku hojnosti a „napapanosti“, říká o Cestě k Betlému režisérka Kateřina Dušková.

„V této hříčce je pro mě nejcennější přímá komunikace s dětmi, jejich zapojení do hry, jejich vlastní „cesta do Betléma“, kterou absolvují společně s námi. Nakonec totiž ten Betlém společně postavíme “, dodává dramaturgyně Barbora Jandová.

Autorem výtvarného návrhu a výtvarníkem této inscenace je renomovaný loutkář, řezbář a scénograf MICHAL HEJMOVSKÝ.
V představení hrají a zpívají nejmladší členové hereckého souboru, "nováčci" Šárka Býčková a Ján Burda, Anděla hraje Daniel Ondráček a Dědečka (bezmála pohádkového) Milan Šindelář.

Vánoční hříčka Cesta k Betlému je vhodná pro děti od tří let a hrajeme ji na Malé scéně po celý advent a vánoční prázdniny.