Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Zhudebněné básně Josefa Kainara – v rámci Dne poezie


14.  listopadu 2016 v 18 hodin, Kavárna U Notáře
Havlíčkův Brod

Přednáška doc. Libora Martinka představuje zhudebněnou poezii Josefa Kainara zejména v rockové, folkové, jazzové a bluesové oblasti.

Kainarova bluesová poezie má své osobité místo v poválečném vývoji české poezie, které je dáno jednak univerzálním propojením muzikanta, textaře a básníka v jedné básnické osobě, jednak tím, že básník byl blues ovlivněn celoživotně a v jeho poezii tato inspirace znamenala vnitřně bohatý vývoj od osobitě pojatých písňových textů až k svébytným básním, v nichž je blues synonymem pro životní postoj a existenciální cítění Kainara jako člověka a básníka. Kainar se v pocitu blues – v onom neurčitě teskném hledání „hořkého štěstí“ světa – celoživotně našel. Blues tedy nerozšiřuje jeho poezii pouze o nové výrazové prostředky, o nestylizovaný básnický projev, ale především jí přidává na autenticitě životního prožitku.
Vstupné 50 Kč.
Kontakt: Klára Kameníková, kamenikova@kkvysociny.cz, 569 400 487, m-centrum KKV