Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

ADÉLA JEŠTĚ NEVEČEŘELA - Druhá premiéra 77. sezóny HDJ 2016 – 2017

Brdečka - Lipský - Balaš - Brousek
ADÉLA JEŠTĚ NEVEČEŘELA
v sobotu 15. října 2016 na Velké scéně Horáckého divadla Jihlava

“Chcete mý město znát?
Dám vám pár dobrých rad,
jak postihnout jeho ducha.”
Do Jihlavy přijíždí geniální, výkonný a nadpozemsky schopný detektiv Nick Carter, aby zde vnesl světlo do mysteriózní mystifikace, která začala zmizením oblíbeného miláčka hraběnky Thunové. Rozjíždí se tramvaj plná intrik, děsu a vzlyků, ale i písní, tance a smíchu. Bude v této směsici zloduch dopaden? Vdá se Květuška? A navečeří se dnes Adéla?

Filmová parodie Adéla ještě nevečeřela tvůrčího tandemu Jiří Brdečka a Oldřich Lipský se v době svého vzniku dočkala obrovského úspěchu a v oblibě zůstává dodnes. Radek Balaš s Ondřejem Brouskem se rozhodli tuto bláznivou komedii zhudebnit a převést na divadelní prkna. Nejdříve muzikál zamířil na jeviště Slováckého divadla v Uherském Hradišti, kde měl premiéru 6. 9. 2008. Poté se začala připravovat pražská adaptace v Divadle Broadway (premiéra 24. 10. 2008). V roce 2016 přijíždí Adéla paralelně znovu na pražskou Broadway a do Horáckého divadla Jihlava.

Jihlava Štamgastů ráj aneb Vždy ve střehu

“Chtěli jsme se vyhnout mechanickému kopírování notoricky známého díla a vytvořili jsme svůj svět s vlastní vizuální a výkladovou poetikou. Pokusili jsme se tento rozpustilý text povýšit na něco, co má poselství. Naše Adéla se odehrává na přelomu devatenáctého a dvacátého století, v momentě, kdy se to celé začíná zvrhávat - myšleno vědecko-technická revoluce a naše fascinace elektřinou, párou či benzinovými auty,“ říká o jihlavské inscenaci její režisér Pavel Šimák.

Takovému výkladu odpovídá i scénografie Petera Janků, kostýmy Kristiny Matre Křížové a choreografie Adély Stodolové. Ke spolupráci s výrazným slovenským scénografem Peterem Janků Pavel Šimák dodává: “Peter je scénograficko-dramaturgickou osobností, která dokáže výklad výrazně vizuálně posunout. Naprosto vyslyšel můj požadavek - držme se legrace, ale hlavně nedělejme kopii.” A tak se místo v Praze ocitáme s Nickem Carterem v jihlavských hospůdkách a Adéla je místo masožravé kytky zvláštní víceznačnou biomechanickou substancí. V hlavních rolích uvidíte Richarda Vokůrku jako Cartera, Petra Soumara jako Ledvinu, Vladimíru Vokůrkovou jako Květušku, Jakuba Škrdlu jako barona von Kratzmara či Zdeňka Stejskala jako alter ego Adély.

Pro jihlavský soubor se jedná o první práci s Pavlem Šimákem v roli uměleckého šéfa. “Pro naše divadlo je inscenace Adéla ještě nevečeřela jednou z největších výzev za poslední dobu. Taková velká věc prověří divadlo jako organismus, musí bezchybně šlapat jak umělecká, tak organizační a výrobní složka.” Muzikál Adéla ještě nevečeřela ukáže soubor v celé jeho mnohotvárnosti a naplní všechna divácká očekávání: scéna jako pastva pro oči, celosouborové choreografie a sbory, stepy, skvěle zvládnutá sóla, gagy, dech beroucí herecké výkony i prostor k zamyšlení.