Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Sklářská výroba v Úsobí - Od počátků k "nové vlně" českého broušeného skla

výstava

27. září až 20. listopadu 2016
vernisáž 27. září v 18:00 hod.
Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvková organizace

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod a PhDr. Jitka Lněničková ve spolupráci s Městysem Úsobí připravili výstavu s názvem Sklářská výroba v Úsobí – od počátků k „Nové vlně“ českého broušeného skla. Výstava se koná v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod od 27. 9. do 20. 11. 2016 a jde již o druhou prezentaci této úspěšné výstavy.
Výstava měla premiéru v zámku pana Poláka v Úsobí od 30. 6. do 3. 7. 2016 a představila široké veřejnosti téměř 220 letou tradici sklářské výroby v Úsobí. Výstavu navštívilo více než 1000 návštěvníků.
Na dvaceti informačních panelech jsou k vidění komentované fotografie majitelů prvních skláren, brusičů, pracovníků ostatních provozů, sklářské vzorníky a vystaveny budou také originály skleněných výrobků z Úsobí. Návštěvníci si mohou prohlédnout výrobky z nejstarších období až po moderní návrhy ze 70. a 80. let. Sklo zapůjčil Městys Úsobí, rodina Bartových a Mrkvičků z Úsobí.
Nejstarší historie úsobských skláren spadá do roku 1779, kdy Jan Kryštof Sacher získal povolení postavit pod rybníkem, později zvaným Wagnerův, brusírnu skla. V roce 1854 otevřeli sklárnu Johan Wagner a Rudolf Palme. Později přibyl podnik Ignatze Groszmana, který měl brusírnu, ryteckou a pozlacovačskou dílnu i malírnu. Po druhé světové válce byly podniky znárodněny a začleněny do Národního podniku Sklárny Bohemia. Tradice výroby v Úsobí bohužel skončila uzavřením brusírny v roce 1998. Na tradici později navázaly pouze malé dílny.
Výrobky návrhářů a brusičů z Úsobí se však nesmazatelně zapsaly do dějin českého broušeného skla. Zejména nadčasové návrhy Josefa Pravce, rodáka z Úsobí, absolventa sklářské školy v Novém Boru a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, jsou moderní i v dnešní době a jsou vzorem i pro současné návrháře. Šikovné ruce brusičů dokázaly jeho návrhy promítnout do výrobků, které se uplatnily také na Světových výstavách EXPO 1958 v Bruselu, nebo na EXPO 1967 v Montrealu a byly obchodně úspěšné na světových trzích. Výstava bude na zámku Úsobí k vidění od úterního večera 27. 9., kdy bude slavnostní vernisáž za účasti autorky výstavy. Návštěvníci budou moci unikátní výstavu shlédnout do neděle 20. listopadu.

V prostoru muzea budou také fotografie a materiály z projektu středověké sklářské pece, který pracovníci muzea úspěšně provedli 2. a 3. září 2016.