Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Sklářská výroba v Úsobí

unikátní výstava

30. června až 3. července 2016
Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvková organizace - zámek Úsobí

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod a PhDr. Jitka Lněničková ve spolupráci s Městysem Úsobí  připravili v rámci XXIII. ročníku ÚSOBSKÉHO KULTURNÍHO LÉTA výstavu s názvem Sklářská výroba v Úsobí – od počátků k „Nové vlně“ českého broušeného skla. Výstava se koná v zámku pana Poláka v Úsobí a představí široké veřejnosti téměř 220letou tradici sklářské výroby v Úsobí. Na dvaceti informačních panelech budou k vidění komentované fotografie majitelů prvních skláren, brusičů, pracovníků ostatních provozů, sklářské vzorníky a vystaveny budou také originály skleněných výrobků z Úsobí. Návštěvníci uvidí výrobky z nejstarších období až po moderní návrhy ze 70. a 80. let, včetně unikátního masivního broušeného sloupu, složeného z několika na sebe postavených prstenců. Sloup byl vyroben v roce 1979 u příležitosti 200 let sklářské výroby v Úsobí. Sklo zapůjčil Městys Úsobí, rodiny Bartových a Mrkvičků z Úsobí. Nejstarší historie úsobských skláren spadá do roku 1779, kdy Jan Kryštof Sacher získal povolení postavit pod rybníkem, později zvaným Wagnerův, brusírnu skla. V roce 1854 otevřeli sklárnu Johan Wagner a Rudolf Palme. Později přibyl podnik Ignatze Groszmana, který měl brusírnu, ryteckou a pozlacovačskou dílnu i malírnu. Po druhé světové válce byly podniky znárodněny a začleněny do Národního podniku Sklárny Bohemia. Tradice výroby v Úsobí bohužel skončila uzavřením brusírny v roce 1998. Na tradici později navázaly pouze malé dílny. Výrobky návrhářů a brusičů z Úsobí se však nesmazatelně zapsaly do dějin českého broušeného skla. Zejména nadčasové návrhy Josefa Pravce, rodáka z Úsobí, absolventa sklářské školy v Novém Boru a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze jsou moderní i v dnešní době a jsou vzorem i pro současné návrháře. Šikovné ruce brusičů dokázaly jeho návrhy promítnout do výrobků, které se uplatnily také na Světových výstavách EXPO 1958 v Bruselu nebo na EXPO 1967 v Montrealu a byly obchodně úspěšné na světových trzích.
Výstava bude na zámku Úsobí k vidění od čtvrtečního večera 30. 6., kdy bude slavnostní vernisáž za účasti autorky výstavy.