Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Karel Havlíček Borovský

první veřejná projekce hraného dokumentu

pátek 17. června 2016 od 21:00 hod.
Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvková organizace - náměstí v Havlíčkově Brodě

Nový hraný dokument o Karlu Havlíčkovi Borovském se v předpremiéře představí v Havlíčkově Brodě. První veřejná projekce nového hraného dokumentu režisérky Ljuby Václavové proběhne v pátek 17. června od 21.00 na náměstí v Havlíčkově Brodě. Vstup na akci je zdarma. Česká televize, město Havlíčkův Brod a Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod uvedou v předpremiéře nový hraný dokumentární snímek Karel Havlíček Borovský, který vznikl v tvůrčí producentské skupině Aleny Müllerové.  „V roli Karla Havlíčka uvidíte Marka Němce. Boženu Němcovou představuje Lenka Vlasáková, Karla Sabinu Martin Myšička a Františka Palackého David Prachař,“ říká kreativní producentka Alena Müllerová, v jejíž tvůrčí producentské skupině snímek vznikl a dodává: „Je úžasné, že se tento dokument divákům představí poprvé v Havlíčkově Brodě, v místě které nese Havlíčkovo jméno a je s ním nerozlučně spjato.“ Příběh polohraného dokumentu začíná v atmosféře poklidného vlastenčení, kdy Havlíčkův návrat z Ruska tuto hladinu poněkud naruší. Následuje ostrý střet Havlíčka s revolučními demokraty roku 1848, Havlíček sdílí Palackého názor, že jen velká středoevropská říše může zajistit malým národům bezpečnost před německou a ruskou rozpínavostí. Radikálové jim za to hrozí likvidací. Po prozrazeném májovém povstání a okupaci Prahy vojskem neudrží Havlíček Národní noviny a odchází do Kutné Hory, kde začíná vydávat Slovana, tehdy jediné svobodné noviny v zemi. Byl souzen, hájil se sám a soud vyhrál. Za několik dní pak byl policií deportován do Brixenu. Havlíček se z Brixenu vrací do Čech poté, co se zavázal, že se nebude politicky angažovat a bude se živit podnikáním. Brzy po návratu ale umírá. Karel Sabina, který patřil mezi radikály, už jako policejní agent, sepisuje Havlíčkův životopis, kde upravuje řadu Havlíčkových textů tak, aby z něj udělal revolucionáře. Naprosto v protikladu s tím, v co Havlíček věřil a pro co psal a pracoval.
„Na film jsem byl zvědavý, není lehké zaujmout diváka událostmi ze vzdálenější historie. Zvolený formát polohraného dokumentu s kvalitními komentáři mne velmi příjemně překvapil a myslím, že díky autorům můžeme Havlíčkovi a jeho době lépe porozumět“ říká Jiří Jedlička, ředitel Muzea Vysočiny Havlíčkova Brodu. O osobnosti Karla Havlíčka z pohledu dneška budou ve stejnojmenném dokumentu hovořit psychiatr Cyril Höschl, politolog Bohumil Doležal, literární historik Martin C. Putna, novinář Adam Drda a historik Muzea Vysočiny Michal Kamp. Česká televize jej odvysílá letos na podzim.