Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Zahájení sezóny na Hradě Kámen

2. dubna 2016
Hrad Kámen, pobočka Muzea Vysočiny Pelhřimov, příspěvkové organizace

Při příležitosti 700 let ušlechtilého manství na hradě Kámen je připraven pro návštěvníky program, který oživí a ozvláštní dvanáct víkendů od května do srpna. Jejich náplň bude následující:
Víkend otevřených zahrad – 11. – 12. června - víkend otevřených zahrad je celoevropská akce, ke které by se Hrad Kámen se svým hradním parkem připojil již potřetí. Tato akce probíhá vždy 2. týden v červnu. Během tohoto víkendu bude veřejnost seznámena, formou komentované prohlídky, s historií parku a jeho současným stavem. Kromě prohlídek parku čeká na návštěvníky znalostní kvíz, malířská dílna a květinové vazby v interiérech hradu.
Kámen napříč staletími 4. – 6. července - akce je určena pro děti i dospělé všech věkových kategorií. Dobu středověku a raného novověku bude zastupovat skupina historického šermu Aurinko félag, která návštěvníky seznámí se zbraněmi, způsobem boje a každodenním životem rytíře. Novější a nejnovější dějiny pak představují samotné expozice Hradu Kámen – expozice bydlení a expozice jednostopých vozidel.
Pohár motorových dvoukolek (16. července) se na Hradě Kámen uskuteční již potřetí. Jedná se o setkání majitelů nejstarších motocyklů nejen české výroby. Podnik je pořádán k uctění 110. výročí pacovského závodu, který se jel 8. července 1906.
Kámenské hradohraní (13. – 14. srpna) - dvoudenní akce zaměřená především na rodiny s dětmi. V tento víkend se děti, ale i hraví dospělí, dozví zábavnou formou něco o hradě a jeho historii. Během víkendu své šermířské umění opět předvěde skupina Aurinko félag, která sehraje i několik pohádek.
Večerní prohlídky hradu budou probíhat ve dnech 5. 7. , 30. 7., 13. 8., 27. 8. a to formou krátkých divadelních scének. V době, kdy na hradě bude pobývat skupina Aurinko félag (5. 7. a 13. 8.), budou noční prohlídky zpestřeny o šermířské souboje. Návštěvníci mohou na vlastní kůži zažít, jak vypadaly nejzásadnější okamžiky historie hradu. Ostatní noční prohlídky seznámí návštěvníky s každodenním životem na panském sídle v 19. a počátku 20. století.
Výstava historických dud (červen/červenec) představí středověké dudy – hudební nástroj králů i žebráků. Prezentován bude i nástroj používaný na dvoře Karla IV. Vystoupení skupiny Dei Gratia (5. července, 30. července), která návštěvníky seznámí s gotickou a raně renesanční hudbou. Po vystoupení se návštěvníci mohou těšit na přednášku Mgr. Miloslava Vaváčka o historických dudách, které budou na hradě k vidění v rámci výstavy.
Prohlídky po hradním parku - Hrad Kámen se může pyšnit nejen svými expozicemi, ale také svým parkem. Pro letošní rok se vždy jeden víkend v měsíci budou konat komentované prohlídky po hradním parku.
Prohlídky pro děti - pro letošní rok připravil Hrad Kámen také speciální prohlídky pro děti, které se budou konat vždy jeden víkend v měsíci. Hlavním cílem těchto prohlídek bude děti pobavit, ale také poučit o historii hradu.