Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Co se stalo v Polné? aneb „Obžalovaný Leopolde Hilsnere, povstaňte!“

beseda

17. března 2016 od 16:30 hod.
Muzeum Vysočiny Jihlava, příspěvková organizace - Malovaný sál

Nevyřešené zločiny bývají provokující, protože zůstávají obestřeny tajemstvím, proměňují se, stávají se postupně pověstí, legendou. Také dávná vražda Anežky Hrůzové je zločin, který již více než sto let žije vlastním životem. Bylo mu věnováno mnoho novinových článků, odborných i laických textů nejrůznější kvality, postupně nabyl mnoha podob. Aféra kolem něj byla zneužita k protižidovské propagandě ve své době i v časech následujících. Dodnes je pro mnohé příběhem účelového ohýbání práva a jedním z nejznámějších justičních omylů, důsledkem politikaření a štvavé mediální kampaně. Najdou se lidé stále ochotní spekulovat v souvislosti s ním o jakémsi tajuplném spiknutí. Je to ale také příběh osobní statečnosti, profesní cti, racionality, práva a pravdy. Je to příběh plný emocí. Nedávno byl dokonce znovu oživen ve filmové podobě.

Co se odehrálo na kraji lesíka u Polné – a hlavně: co se dělo poté? Proč se na smrt právě této dívky dodnes nezapomnělo a čím nás tento starý příběh stále oslovuje? Okolo témat z dobového pokleslého tisku, televizních obrazovek i ze starých archivů se bude točit povídání s hosty Mgr. Věrou Tydlitátovou, Th.D. a Ladislavem Vilímkem. Srdečně zveme opět k další besedě z velmi volného cyklu Dějiny na vlastní kůži.