Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Lidové divadlo v Telči

výstava

3. března až 31. března 2016
vernisáž 2. března 2016 od 16:00 hod.
Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč - telčská radnice

Výstava v prostorách telčské radnice je věnovaná památce Jaroslava Kouby, který by se 9. března dožil 90 let.

Do vědomí široké veřejnosti telčského regionu se Jaroslav Kouba zapsal svojí mimořádně bohatou kulturní činností. V roce 1951 se stal členem ochotnického souboru tehdejšího závodního klubu Motorpalu Telč. Za téměř 40 let svého působení v tomto souboru hrál v 250 divadelních představeních. V šedesátých letech se stal vedoucím souboru Lidového divadla v Telči a od té doby většinu her nejen režíroval, ale také navrhoval scény, které často sám i zhotovil. Telčský ochotnický soubor dovedl k řadě ocenění na různých festivalech a přehlídkách. Sám získával ceny jak za herecký výkon, tak za návrhy scén. Od roku 1942 byl Jaroslav Kouba rovněž členem pěveckého souboru Smetana. Zde působil prakticky nepřetržitě až do začátku devadesátých let jako sólista basového partu ve všech vystoupeních tohoto hudebního tělesa. Působil také ve folklórním souboru „Dyndáci“
a v místních chrámových sborech. O činnosti ochotnického divadla v těchto letech vytvořil pozoruhodný soubor dokumentů, který se stal mimořádně cenným archívním materiálem a bude prezentován na výstavě spolu s autentickými divadelními kostýmy a rekvizitami.

2. března 2016 v 16 hodin na slavnostním zahájení výstavy na radnici v Telči vystoupí pěvecký soubor Smetana pod vedením paní Mileny Kopečné.Divadelní ukázku, která bude překvapením pro zúčastněné, předvedou paní Věra Kaupová a Zdena Vaníčková.