Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Stížný list české a moravské šlechty proti upálení Jana Husa 600 let

výstava

29. září až 6. prosince 2015
Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvková organizace

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod zve všechny zájemce na unikátní výstavu u příležitosti 600. výročí upálení mistra Jana Husa. Výstava je věnována šlechtě z Posázaví a Podoubraví, která připojila své pečetě pod Stížný list proti Husovu upálení. Velký prostor je věnován životům a sídlům jednotlivých šlechticů včetně vzácných archeologických nálezů. Návštěvníci budou mít výjimečnou příležitost prohlédnout si faksimile jediného dochovaného exempláře Stížného listu, uloženého dnes ve skotském Edinburghu, poprvé bude veřejnosti představen stříbrný kalich z Lipnice či zlatá gotická monstrance.
Slavnostní zahájení výstavy proběhne v úterý 29. 9. 2015 od 17 hodin. Ten samý den od 15.30 hodin si zájemci mohou vyslechnout přednášku znalce a popularizátora husitské epochy profesora Petra Čorneje, která se uskuteční v Husově sboru v Havlíčkově Brodě.
U příležitosti výstavy bude za zvýhodněnou cenu 300,- Kč nabízena publikace Stížný list české a moravské šlechty proti upálení Mistra Jana Husa 1415-2015 profesora Petra Čorneje a kolektivu autorů (Ladislav Macek, Pavel Rous, Aleš Knápek). Kniha popisuje vznik jediného dochovaného originálu Stížného listu, pečetěného šlechtou Čáslavského kraje. Hlavní pozornost je věnována jednotlivým pečetitelům z Havlíčkobrodska a Podoubraví. Kniha je určena nejen odborníkům, ale i široké veřejnosti.