Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Poslední vlak pro Nicholase Wintona

open air setkání z volného cyklu Dějiny na vlastní kůži

pátek 31. července 2015 od 19:30 hod.
Muzeum Vysočiny Jihlava, příspěvková organizace - park Gustava Mahlera

Další setkání z velmi volného cyklu Dějiny na vlastní kůži bude jiné, než ta minulá. Chceme vyjádřit dík člověku, kterému byl cizí patos. Proto to bude setkání (ne)obyčejné: 1. července 2015 zemřel Sir Nicholas Winton, skromný muž, který vypravením osmi vlaků zachránil 669 dětí před holocaustem.

OPEN-AIR SETKÁNÍ S (NE)OBYČEJNOU LIDSKOSTÍ:
· Svůj příběh bude vyprávět Asaf Auerbach – jedno ze zachráněných Wintonových dětí
· Je připravena projekce jedinečného dokumentu Mateje Mináče SÍLA LIDSKOSTI
· V besedě poznáme Nicholase Wintona prostřednictvím osobních vzpomínek, bez patosu a s nadhledem.

WINTONOVY VLAKY:
14. března 1939 vyjel vlak první, 1. července 1939 vlak s nejvyšším počtem 241 zachráněných dětí, 2. srpna 1939 mohl odjet vlak osmý, poslední úspěšný vlak. 1. září 1939 vyjel vlak devátý, 250 dětí. Tímto dnem začala válka a vlak byl vrácen zpět. Téměř žádné z těchto dětí nepřežilo nacistické koncentrační tábory a plynové komory.

POKUSÍME SE VYPRAVIT VLAK, KTERÝ NEMOHL ODJET: Věříme, že se nám tak podaří dát nám všem tuto skromnou příležitost vyjádřit svůj postoj k oné „obyčejné“ a zdánlivě samozřejmé odvaze k soucitu a solidaritě. PŘIPOJIT SE BUDE MOŽNÉ PO CELÝ MĚSÍC! Od 31. ČERVENCE do 1. ZÁŘÍ 2015 bude možné zakoupit jednu z 250 jízdenek, připojit se tak k obyčejné lidskosti a pomoci dětem, které jsou v nebezpečí dnes. Základní cena jízdenky je 100,- Kč, její skutečná cena je na vás: maximální cena není stanovena. Využití prostředků pro děti ohrožené v současném světě garantuje UNICEF (program Přežití a rozvoj malých dětí).

Setkání se uskuteční za podpory Kraje Vysočina a Kavárny Muzeum Jihlava.