Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Víkend otevřených zahrad na Hradě Kámen

13. a 14. června 2015 od 10 :00 do 17:00 hod.
Hrad Kámen, pobočka Muzea Vysočiny Pelhřimov, příspěvkové organizace

V letošním roce se Hrad Kámen a jeho park opět připojí k celoevropské akci s názvem Víkend otevřených zahrad, která proběhne ve dnech 13. a 14. června. Akci zaštítilo občanské sdružení Průvodce parkem ve spolupráci se Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu, o.s. a Národním památkovým ústavem. Tradice otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend) vznikla ve Velké Británii a probíhá vždy během druhého červnového víkendu. V České republice se do projektu zapojují i běžně navštěvovaná místa, ovšem s doplňkovým programem.  Obvyklou formou programu bývají komentované prohlídky.
Podobně tomu bude i na Kámeni. Po oba dva dny budou probíhat komentované prohlídky po hradním parku, a to vždy v 11:00 a ve 14:00 hod. Prohlídky budou zaměřeny na historii, současnost a právě probíhající revitalizaci parku, dále pak na jeho faunu i flóru.  Kromě těchto informací se návštěvníci mohou těšit na znalostní kvíz, malířskou dílnu a květinové vazby v interiérech hradu. Více než hektarový park hradu Kámen je pozoruhodný především svým skalním útvarem ze serpentinu. Záhřevná skála a zbytky hradního opevnění vytváří vhodné podmínky pro širší spektrum rostlin, včetně některých citlivějších, jakými jsou například magnólie a cesmína. V parku nechybí ani vzrostlé stromy a okrasné keře. Kromě flóry je park domovem mnoha živočichů.