Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Baobab na poli - Ilustrace (zdaleka nejen) pro děti

výstava

24. dubna až 31. května 2015
vernisáž dne 23. dubna 2015 v 17:00 hodin
Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, Komenského 10
kurátor: Lenka DolanováIlustrace dětských knih u nás v posledních letech prožívá rozkvět. Jedním z jeho hybatelů je rodinné a alternativněji zaměřené nakladatelství Baobab, které okolo sebe sdružuje řadu výrazných autorů. Na výstavě se představí někteří z nich - Tereza Říčanová, Eva Volfová, Dagmar Urbánková, Chrudoš Valoušek a Dora Dutková. Ilustrace a s ní spojené tvoření je určující také pro různá volná seskupení autorek a autorů. Skupinu původně tří, dnes již jen dvou ilustrátorek - NaPOLI - budou na výstavě zastupovat Martina Kupsová a Alžběta Zemanová. Dora Dutková je zároveň součástí volného sdružení Kopr.
Název výstavy není jen spojením názvů obou zastoupených ilustrátorských skupin. Naznačuje také spojení exotických dálek a pole za humny, což je ve zkratce tematická škála zastoupených umělců. Vedle různých cest nejen kolem světa je jejich hlavním tématem svět nejbližší – dům, dvorek a zahrada. Dále je baví vytváření různých encyklopedií rostlin, zvířat i lidí, přísloví a ukolébavky, cirkusy, svátky a slavnosti. Ale i klasické pohádky v novém podání.
Tím, co všechny vystavené spojuje asi nejvýrazněji, je velká hravost s obrazy i slovem, bujará fantazie, snaha o rozšiřování hranic dětské ilustrace, pečlivý osobní přístup a radost z tvoření, tryskající ze stránek.
V rámci výstavy bude v galerii zřízena dětská dílnička s čítárnou. Zveme vás též na doprovodné programy: divadelní představení Šedivák Terezy Říčanové proběhne v rámci Muzejní noci v pátek 15. 5. od 18:30 hodin. Baobabí víkend bude pokračovat v sobotu 16. 5., kdy se uskuteční dílna Psí knížka Terezy Říčanové a v neděli 17. 5. dílnou V koupelně Evy Volfové. Dílny určené pro školní skupiny připravují Dagmar Urbánková a sdružení NaPOLI.

DOPROVODNÉ PROGRAMY PRO VEŘEJNOST:
Tereza Říčanová – ŠEDIVÁK
PÁTEK 15. 5. 2015 v rámci Muzejní noci
Divadlo pro malé diváky o strašlivém vlku, který pomáhal dobrým lidem. Ve „one woman show“ dále uvidíte nejkrásnější ženu světa – princeznu Helenu - a ptáka Ohniváka!
Tereza Říčanová – dílna PSÍ KNÍŽKA
SOBOTA 16. 5. OD 15 HODIN
Přineste s sebou fotku vašeho psíka, pejsánka, chlupáče, hafana. Kdo nemá svého psa, přinese fotku babiččina hlídače, nebo si vymyslí, jakého psa by si představoval. Na dílně pak společně vyrobíme Psí knížku každému na míru!
Eva Volfová – dílna V KOUPELNĚ
NEDĚLE 17. 5. OD 15 HODIN
Účastníci si budou moci navrhnout vlastní koupelnu a vykoupat, koho budou chtít. Budou vymýšlet koupele s teplou nebo studenou vodou, bublinkami libovolné barvy a dalšími zlepšováky, po nichž touží nebo by si je v koupelně přáli mít. Do vany či sprchy mohou přizvat společníka - kachničku, slona či speciální vybavení (potápěčské, masážní a podobně).