Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

MYSTÉRIUM PŘÍRODY

výstava fotografií Josefa Březiny

30. ledna až 22. února 2015
Muzeum Vysočiny Třebíč, příspěvková organizace -Konírna

Třebíčský fotograf Josef Březina oslaví v letošním roce sedmdesátiny a při této příležitosti představí v zámecké konírně, výstavním prostoru Muzea Vysočiny Třebíč, svou tvorbu. Jeho ústředním tématem je příroda – a jí je také výstava věnovaná. Josef Březina se narodil v Třebíči 9. března 1945. Vlivem otcova příkladu začal fotografovat ve svých patnácti letech. Sám k tomu říká: “Fotografie mi pomáhá rozšiřovat obzor, a to doslova (viditelný i duchovní), hledat souvislosti tam, kde je běžně nevidíme, vnášet pocit tajemna kde si myslíme, že již vše známe, udržovat bližší kontakt s přírodou. Mám ji rád.” V jeho fotografiích se vykotlané pařezy stávají mysteriózními šamany, oblé balvany osamělými poutníky, kroutící se stromy divoce tančícími živými bytostmi. Trnitá větev vzpínající se ke slunci sní o růži, uhynulá labuť se pod závojem sněhu milosrdně vrací do lůna přírody. Josef Březina si sám na cesty staví speciální fotografický batoh-kletr, jehož vývojová řada čítá již několik kusů. Od menšího, určeného na jednodenní cesty až po velký na mnohadenní expedice. S nimi vyráží na své fotografické pouti, ať už sám, se svou manželkou Janou nebo ve větší skupině.
Výstava Mystérium přírody představí fotografie z let 1964–2014 z oblastí: Třebíčsko, Žďárské vrchy, Česká Kanada, Šumava, Krkonoše, Teplické skály, Jizerské hory, Broumovské stěny, Gory stolowe (PL), Vysoké Tatry (SK), Slovenský kras (SK), Vihorlat (SK) a Bukovské vrchy (SK). Celkem bude k vidění přibližně 100 snímků, barevných i černobílých, v rozměrech od velikosti A3 až po velké formáty 100x70 cm.
Fotografie je pro Josefa Březinu duchovním hledáním. Svědčí o tom nejen jeho fotografická tvorba, ale také báseň Co je fotografie začínající slovy:
“Hledání – obrazů duše své, těžké a mámivé, odlesků světel tajemných, rytmů tvarů tónů stříbrných...”
Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 29. ledna 2015 v 17:00 hodin.